Ekrem İmamoğlu ilk kez borçlanma yetkisi alabildi: Kentsel dönüşüme de harcanacak

Ekrem İmamoğlu ilk kez borçlanma yetkisi alabildi: Kentsel dönüşüme de harcanacak
Ekrem İmamoğlu’na, İBB'nin 2015-2019 yıllarını kapsayan imar, çevre, kentsel dönüşüm gibi projelerinde kullanılmak üzere 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için yetki verildi. Böylece iç borçlanma talebi, 5 yıl sonra meclisten onay alabildi.

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 2015-2019 yıllarını kapsayan İBB’nin stratejik planında bulunan imar, çevre, kentsel dönüşüm, toplu ulaşım gibi projelerinde kullanılmak üzere 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi.

2020 yılından bu yana komisyonda bekleyen finansman ihtiyaçlarından kullanılmak üzere, istenen 2 milyar 250 milyon liralık iç borçlanma ile 2021 yılından beri komisyonda bekleyen 1 milyar TL’lik iç borçlanma talebine de onay çıktı. İBB yönetimi toplam 4.2 milyar TL’lik borçlanma talebi meclisten onay almış oldu. İç borçlanma talebi, 5 yıl sonra meclisten onay alabildi.

AKP TARAFINDAN BEKLETİLEN BORÇLANMA TALEPLERİ GÜNDEMDE

İBB Meclisi’nin nisan ayı oturumlarının ikinci birleşimi Saraçhane’deki başkanlık binasında meclis 1. Başkanvekili Nuri Aslan başkanlığında gerçekleştirildi. 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri'nin ardından çoğunluğu elinde bulunduran İBB Meclisi’nin yeni dönemin ikinci toplantısında, İBB yönetiminin yıllardır Plan ve Bütçe Komisyonu’nda AKP tarafından karara bağlanmadan bekletilen borçlanma talepleri gündeme alındı. 2019 yılından beri komisyon bekletilen dosya oya sunuldu.

5 YIL SONRA MECLİSTEN ONAY ALABİLDİ

İBB’nin stratejik planında bulunan imar, çevre, kentsel dönüşüm, toplu ulaşım gibi projelerinde kullanılmak üzere 950 milyon TL’lik iç borçlanma yapılabilmesi için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yetki verildi. Bu durumda 1 milyar TL’lik iç borçlanma talebine iç borçlanma talebi, 5 yıl sonra meclisten onay alabildi.

1 MİLYAR TL’LİK İÇ BORÇLANMA TALEBİ

2020 yılından bu yana komisyonda bekleyen finansman ihtiyaçlarından kullanılmak üzere istenen 2 milyar 250 milyon liralık iç borçlanma talebi ve pandemi nedeniyle bozulan nakit akışını iyileştirilebilmesi için istenen ve 2021 yılından beri komisyonda bekleyen 1 milyar TL’lik iç borçlanma talebine de onay çıktı. Kirazlı-Halkalı Metro Projesinin finansmanında kullanılmak üzere 2023 yılından bu yana komisyonda bekleyen 250 milyon 361 bin 766 dolarlık dış borçlanma için de İBB Başkanı’na yetki verildi.

Böylece toplam 4.2 milyar TL’lik iç borçlanma ile 250 milyon dolarlık dış borçlanma meclisten onay almış oldu. Bütün teklifler oybirliği ile kabul edildi. (ANKA)

Öne Çıkanlar