Erdoğan'dan İmamoğlu davası için ilk yorum: Ortada gelen bir yasak yok, Bizansvari taht oyunları

Erdoğan'dan İmamoğlu davası için ilk yorum: Ortada gelen bir yasak yok, Bizansvari taht oyunları
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay hapis ve siyasi yasak kararına ilişkin ilk kez konuştu: "Birilerinin Bizansvari taht oyunlarını bizim üzerimizden oynadıklarını gördükçe üzülüyoruz. Mahkemenin hatası varsı düzeltilir."

Artı Gerçek - Mardin mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis cezası ve siyasi yasak kararında siyasetin bir dahlinin olmadığını öne sürdü. CHP için "Uzunca süredir tek parti faşizmi artığı tiplerle muhatabız" diyen Erdoğan, İmamoğlu davası içinse ilk kez açıklama yaptı. Erdoğan'ın konuya ilişkin değerlendirmesi şöyle:

BİR TARAFTAN GÜLÜYOR, BİR TARAFTAN ÜZÜLÜYORUZ: Son günlerdir bir mahkeme kararı üzerinde koparılan fırtınanın ardından aynı faşist zihniyet var. Bunun ne bizimle, ne şahsımla, ne milletimizle ilgisi yok. Konu, bir şahsın hakimlere hakaret ettiği iddiasıyla aldığı cezadan ibaret. Ortada ne bir fikir kavgası ne hizmet kavgası mevcut. Bir taraftan gülüyor, bir taraftan üzülüyoruz. Yalan yanlış bir sürü lafın nasıl iddialı edildikçe gülüyoruz. Birilerinin Bizansvari taht oyunlarını bizim üzerimizden oynadıklarını gördükçe üzülüyoruz.

BİZİM DE ELEŞTİRDİĞİMİZ MAHKEME KARARLARI VAR: Anayasa'nın 138'inci maddesine göre hakimler bağımsız olarak görevlerini yaparlar. Mahkemelerin verdikleri her kararı beğenmek zorunda değiliz. Bizim de eleştirdiğimiz kararlar olmuştur. Ama bu mahkeme kararlarını tanımama hakkını vermez.

BUNUN ADI TEK PARTİ FAŞİZMİ: Hayatımız yasaklarla mücadele ile geçti. Çözümü milli iradede bulduk. Bugün de vizyonlarımızı yarıştırabileceğimiz bir rakip arıyoruz. Kendisine Altılı Masa denen muhalefet cenahı karşımıza bir isim çıkaramadı. Şimdi birileri bir mahkeme kararını bizim üzerimizden kendi lehine çevirmeye çalışıyor. Bunun adı tek parti faşizmi. Biz bunu yutmayız.

MAHKEMENİN HATASI VARSA ORADA DÜZELİR: Mertçe ortaya çıkıp, mücadele etmek yerine başkalarının sırtından iktidar rüyası görme hastalığından kurtulamadılar. Dün darbeciler, vesayetçiler üzerinden milli iradenin ardından dolanıyorlardı bugün yargı kararının ardından dolanıyorlar. Henüz ortada biten bir yargı kararı yoktur. Önce İstinaf'a, sonra Yargıtay'a gidecek. Mahkemenin hatası varsa orada düzeltilir. Bizi aynı oyuna alet etmeye çalışıyorlar. Biz bu oyunun içinde yer almadık, almayacağız.

YÜREKLERİ YETİYORSA ADAYLARINI İLAN ETSİNLER: Bizim için cumhurbaşkanı adayının kim olacağı önemli değil. Cumhur İttifakı adayını açıklamış, sözünü söylüyor. Avara kasnak gibi toplanıp dağılmaktan başka bir iş yapmayan Altılı Masa yürekleri yetiyorsa adaylarını ilan etsin. Yeter ki çamura yatmadan adayımız şudur cesaretini göstersinler. Biz de kiminle kapışacağımızı, kiminle vizyon yarıştıracağımızı bilelim. Ne 2014, ne 2018 seçimlerinde karşımıza çıkardıkları adaylar böyle bir hava oluşturabildi." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar