Eski HDP milletvekili Semra Güzel'in tutukluluğunun devamına karar verildi

Eski HDP milletvekili Semra Güzel'in tutukluluğunun devamına karar verildi
Eski HDP Milletvekili Semra Güzel'in yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü. Mahkeme, tutuklu sanık Güzel'in mevcut halinin devamına karar vererek, duruşmayı 1 Temmuz 2024'e erteledi.

Artı Gerçek - Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan eski HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in tutukluluğuun devamına karar verildi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanık Güzel, tutuklu olduğu cezaevinden video konferans aracılığıyla katılırken, avukatları ve izleyiciler salonda hazır bulundu.

Mahkeme başkanı, Adli Tıp Kurumuna yazılan müzekkereye cevap gelmediğini bildirdi.

Görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, Güzel'in sahte kimlikle yurt dışına kaçma hazırlığında olduğu sırada yakalandığını dile getirerek tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Sanık avukatları da müvekkillerinin uzun süredir tutuklu yargılandığını belirterek, tahliye talebinde bulundu.

Söz alan sanık Güzel, tanık ifadeleri nedeniyle tutuklu olduğunu öne sürerek,"Hastane randevuma denk gelse dahi iptal edip duruşmaya katılıyorum. Gizli tanığı bir türlü göremedik, dinleyemedik. Soyut ifadeleri olan bu kişinin dinlenmesi bile gereksiz. Tahliyemi talep ediyorum" ifadelerini kullandı.

Beyanlarının ardından ara kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanık Güzel'in mevcut halinin devamına karar vererek, duruşmayı 1 Temmuz 2024'e erteledi.

NE OLMUŞTU?

Eski fotoğrafları iktidar medyası tarafından servis edildikten sonra dokunulmazlığı kaldırılan ve ardından tutuklanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel’in iddianamesi kabul edilmişti. İddianamede, Güzel’in 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu. Meclis Başkanlık Divanı da 4 Eylül 2022'de tutuklanan Güzel’in Genel Kurul oturumlarına beş kez katılmadığı yönünde tespitte bulunarak dosyasını Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon’a göndermişti.

8 Kasım 2022'de de Karma Komisyon bünyesinde kurulan Hazırlık Komisyonu da HDP’li Semra Güzel'in milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde rapor vermişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar