Gezi eylemlerine katılanları için Erdoğan ‘Sürtük’ demişti: Savcılık suç saymadı

Gezi eylemlerine katılanları için Erdoğan ‘Sürtük’ demişti: Savcılık suç saymadı
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gezi eylemlerine katılanlar için kullandığı “Terörist, sürtük” sözleri üzerine dört kadın ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Bartın Cumhuriyet Savcılığı soruşturmaya gerek görmedi.

Artı Gerçek-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 1 Haziran'da partisinin TBMM Grup toplantısında yaptığı konuşmasında Gezi eylemlerine katılanlar için ‘Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti. Bunlar çürük, bunlar sürtük’ ifadelerini kullandı.

Bartın’da Gezi eylemlerine katılan Ziraat Mühendisi Ayşe Sevtap Uzun, arkadaşları Berrin Küçüktabak, Funda Fener ve Yonca Alemdar ile birlikte savcılığa ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı ise dört kadın tarafından yapılan suç duyurusu hakkında “soruşturmaya yer olmadığı” kararı verdi.

‘ÖNCE DİLEKÇEMİ ALMAK İSTEMEDİLER’

Sözcü’de yer alan habere göre ayrı ayrı suç duyurusunda bulunan kadınlardan Ayşe Sevtap Uzun “Önce dilekçemi almak istemediler. Ne yapacaklarını bilemediler. Savcı, kendilerine daha sonra haber vereceğini söylemiş. Haber çıkmayınca yeniden gidip durumu hatırlattım. Bu gidişimde suç duyuruma numara verdiler ve kayda aldılar. Sonucu da merakla beklemeye başladım” dedi.

Cumhuriyet Savcılığı 3 Haziran'da verilen dört kadının suç duyurusuyla ilgili dilekçe için şu kararı verdi:

“Her ne kadar ihbar edenler Ayşe Sevtap Uzun, Berrin Küçüktabak. Funda Fener ve Yonca Alemdar'ın Cumhuriyet Başsavcılığımıza sundukları dilekçelerinde ihbar edilen hakkında hakaret iddiası üzerine dosyanın ihbara kaydının yapılmış olduğu görülse de, yasada ‘ihbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmaması halinde bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması, ihbar veya şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir' hükmü yer almaktadır. Hakaret suçunun oluşabilmesi için bir kimseye yönelik olarak eylemin yapılmış olması gerekir. Açıklanan nedenlerle ihbar edilen hakkında kamu adına soruşturmaya yer olmadığına karar verildi.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’daki grup toplantısında Gezi Parkı eylemlerine katılanlar için, "Düşünün Dolmabahçe Valide Sultan Camii’nin içinde bu eşkıyalar, bu teröristler bira şişeleriyle, bira kutularıyla adeta caminin içini pislemişti. Bunlar böyle. Bunlar çürük, bunlar sürtük" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın bu sözlerinden sonra Türkiye'nin çeşitli illerinden kadın dernekleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partiler suç duyurusunda bulunmuşlardı. Bazı yerlerde şikayet dilekçeleri işleme konmamıştı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar