HEDEP MYK’si yarın toplanıyor: Gündemde seçim ve isim kısaltması var

HEDEP MYK’si yarın toplanıyor: Gündemde seçim ve isim kısaltması var
HEDEP, yarın Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı gerçekleştirecek. Toplantıda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın değiştirilmesini istediği parti kısaltması ile yerel seçimlerde batı kentlerinde aday çıkarılıp çıkarılmayacağı tartışılacak.

Artı Gerçek - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) yarın toplanacak. Eş Genel Başkanlar Tülay Hatimoğulları ile Tuncer Bakırhan başkanlığında HDP Genel Merkezi’nde toplanacak MYK’nin gündeminde önemli başlıklar var.

Toplantıda ele alınacak konu başlıklarından biri, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2003 yılında kapatılan HADEP’i çağrıştırdığı gerekçesiyle partinin kısaltması olan HEDEP’in değiştirilmesi yönündeki istemi. HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, daha önce partilerine yönelik yeni bir 'yargı kıskacına alma girişimi' olarak tanımladığı bu duruma ilişkin, itiraz etmeye hazırlansalar da yerel seçimler öncesi risk almamak için HEDEP kısaltmasını değiştireceklerini açıklamıştı.

SOMUT ADIM HUKUKÇULARIN GÖRÜŞÜNE GÖRE ATILACAK

Toplanacak MYK’de kısaltmayı değiştirmek ya da Yargıtay'a itiraz etme seçenekleri masaya yatırılacak. Bununla birlikte parti kaynaklarından edinilen bilgilere göre, bu konudaki somut adımı ise parti hukukçuları ile yapılacak toplantıdan sonra atacak.

ANKET VE ARAŞTIRMALARA BAKILACAK

Yine bölgede ve dünyada yaşanan siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmelerin ele alınacağı MYK’de yerel seçimlerde nasıl bir yol izleneceğini de tartışılacak. Bu konuda partinin Seçim Koordinasyonu tarafından bir sunum yapılmasının yanı sıra yaptırılan anket ve araştırmalar masaya yatırılacak.

PARTİ ÖRGÜTLERİNİN RAPORLARI İNCELENECEK

Bunlarla birlikte il ve ilçe yönetimlerinden gelen raporlar da incelenecek. Ulaşan raporlar ve halk toplantılarından çıkan sonuçlar ışığında Türkiye kentlerinde aday çıkarıp çıkarmama meselesi masada etraflıca tartışılacak. (MA)

Öne Çıkanlar