İddia: Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e karşı İmamoğlu'nu desteklemesi istendi

İddia: Kılıçdaroğlu'ndan Özel'e karşı İmamoğlu'nu desteklemesi istendi
Gazeteci Barış Terkoğlu'nun iddiasına göre, Kılıçdaroğlu'nu ziyaret eden bir CHP'li, tüzük kurultayının seçimli hale gelmesini ve Özel'e karşı İmamoğlu'nu desteklemesini istedi.

Artı Gerçek - CHP'nin eski genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ofisine partide önemli görevde bulunan bir ismin yaptığı ziyarette 'seçimli tüzük kurultayı' formülünün gündeme geldiği iddia edildi.

Gazeteci Barış Terkoğlu, Cumhuriyet'teki yazısında, Kılıçdaroğlu'na mevcut CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e karşı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu desteklemesi yönünde talepte bulunulduğunu iddia etti.

Terkoğlu, şunları yazdı:

Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığı bıraktı ama siyasetten kopmadı. Kamuoyuna kritik mesajlar vermeye devam ediyor. Zaman zaman da CHP’liler başta olmak üzere siyasetin önemli isimleriyle görüşüyor.

Geçenlerde CHP’de halen önemli bir görevde olan bir isimle fotoğrafını gördüm. Görüşmede neler konuşulduğunu duyunca çok şaşırdım. Sosyal medyadan zaman zaman normalleşme-yumuşama sürecine karşı olduğunu gösteren mesajlar paylaşan sözünü ettiğim CHP’li yönetici, Kılıçdaroğlu’na ilginç bir öneride bulunmuştu. CHP’nin muhalefet olmaktan çıkacağını, Erdoğan’ın rotasına gireceğini savunan CHP yöneticisi, kasım ayındaki tüzük kurultayının seçimli hale gelmesini, Ekrem İmamoğlu’nun CHP genel başkan adayı olarak Özgür Özel’in karşısına çıkmasını, Kılıçdaroğlu’nun da anlaşarak İmamoğlu’na destek vermesini istemişti.

Teyit etmek için Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden o ismi aradım. Bahsettiğim sözleri doğruladı. “Peki Kılıçdaroğlu önerinize ne dedi” soruma “Sadece dinledi” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu’nun İmamoğlu’na, Özgür Özel’den daha mesafeli olduğunu bildiğim için “Bu önerinizi mümkün görüyor musunuz” diye sordum. CHP yöneticisi, Erdoğan’ın arife günü yaptığı “Kibarlıktan anlamayanlar İstanbul’da basın toplantısı yaptılar ve orada belli ki birilerinin etkisi altında kaldılar” açıklamasıyla İmamoğlu’nu hedef almasını hatırlattı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası adaylığının tepki çekeceğini ama CHP’yi yeniden Erdoğan karşıtı rotaya sokmak için İmamoğlu ile anlaşması gerektiğini söyledi. Bunun için önümüzdeki günlerde İmamoğlu ile de görüşeceğini, önerisini ona da anlatacağını aktardı. “Ekrem Bey, bu kez cumhurbaşkanının parti üyeleri tarafından belirlenmesi ihtimaline güveniyor ama Erdoğan ona siyasi yasak getirirse üç gün konuşulur, CHP’nin başına geçerse bu tehlike ortadan kalkar” diyerek devam etti. Batı başkentlerinde Özel’in değil İmamoğlu’nun karşılığı olduğunu, dikkate alındığını da ekledi. CHP’li yöneticinin, önümüzdeki günlerde İmamoğlu ile fotoğrafını görürsem ne konuştuğunu anlamış olacağım.

İmamoğlu bunu kabul eder mi? Kılıçdaroğlu bu projeye onay verir mi? Bilmiyorum. Tek bildiğim CHP’de her şey biter, kurultay tartışması bitmez.

Öne Çıkanlar