İHD'den Ömer Öcalan'ın Kürtçe basın toplantısına destek: 'Anadili en temel insan hakkıdır'

İHD'den Ömer Öcalan'ın Kürtçe basın toplantısına destek: 'Anadili en temel insan hakkıdır'
Yayınlanma:
A+ A-
İHD, Meclis'teki basın toplantısını Kürtçe yaptığı için hakkında tutanak tutulan Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan'a destek verdi. Açıklamada, "Türkiye'de tekçi zihniyetin devam ettirilmeye çalışıldığı" vurgulandı.

Artı Gerçek - İnsan Hakları Derneği (İHD), dün TBMM'de 13 dakikalık Kürtçe basın toplantısı düzenlediği için hakkında Türkçe dışında bir dille yapıldığı gerekçesiyle tutanak tutulan Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan'a destek verdi.

Kürt meselesinin çözümsüzlüğünün en önemli sorun alanlarından birinin Kürtçenin resmi ve sosyal alandaki kullanımının önündeki engeller ve yasaklamalar olduğu belirtilen açıklamada, "Kürt diline ilişkin tahammülsüzlük her gün farklı konularda karşımıza çıkmaktadır" denildi.

'TBMM’DE HÂLÂ KÜRTÇENİN VARLIĞI KABUL EDİLMİYOR'

Kürtçeye yönelik çok yönlü yasaklamalara ve engellemelere tanık olunan bu tutumun Türkiye'de tekçi zihniyetin ve bu zihniyete ait kültürün egemenliğinin devam ettirilmeye çalışıldığı bir siyasi ortamı ifade ettiğine dikkat çeken açıklamada, şöyle denildi:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Türkçe dışında konuşulan diller Meclis tutanaklarında “…”, “(x)” olarak geçmekte, alt metinde açıklama olarak ise “(x) bu bölümde hatip tarafından Türkçe olmayan kelimeler ifade edildi...” şeklinde yer verilmektedir. Aynı durum Mecliste yapılan basın açıklamalarında da sürdürülmektedir. Bu durum, Türkiye’de eğitim, sosyal ve kültürel ortamda olduğu gibi TBMM’de hala Kürtçenin varlığı kabul edilmediğini teyit etmektedir."

KÜRT MESELESİNİN ÇÖZÜMÜNDE 'TEMEL HAKLAR' VURGUSU

İHD'nin Kürt meselesi ile bağlantılı her konuyu aynı zamanda bir insan hakları sorunu olarak gördüğü ifade edilen açıklamada, " Raporlarında ve açıklamalarında; temel insan hakları belgelerinde yer alan hakların Kürtler tarafından kullanılmaya başlanıldığında, Kürt meselesinin çözümünün sağlanabileceğini ifade etmektedir. Derneğimiz, bir insan hakları sorunu olan bu sorunun insan hakları hukukuna uygun bir şekilde; yasal, sosyal ve kültürel açıdan çözümünün sağlanmasının aciliyetini bir kez daha belirtmektedir." denildi. (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar