İYİ Parti Milletvekili Seyithan İzsiz partisinden istifa etti

İYİ Parti Milletvekili Seyithan İzsiz partisinden istifa etti
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Seyithan İzsiz, partisinin kuruluş amaç ve ilkelerinden uzaklaştığını vurgulayarak istifa ettiğini açıkladı. İzsiz, ilkelerinin partiyle bağdaşmadığını söyledi.

Artı Gerçek - İYİ Parti İstanbul Milletvekili Seyithan İzsiz partisinden istifa ettiğini duyurdu. İzsiz yaptığı açıklamada, "Sözümün, tavrımın ve ilkelerimin partiyle artık bağdaşmadığını üzüntüyle ifade etmek isterim. Bu itibarla İYİ Parti'yle olan siyasi birlikteliğimi nihayete erdirdiğimi, istifa ettiğimi kamuoyunun bilgisine sunarım" dedi.

İzsiz'in istifa etmesiyle İYİ Partinin TBMM'deki sandalye sayısı 35'e düştü.

‘KURULUŞ AMAÇ VE İLKELERİNDEN UZAKLAŞTI’

Sosyal medya hesabından istifa ettiğini açıklayan İzsiz, şunları söyledi:

“Bizler her halimizle çevremize örnek olmalıyız ki ülke ve millet meseleleri konusunda söylediklerimize itibar edilsin. Yapmama imkan bulunan işleri layıkı ile yapamazsam görev vebalinin altında ezileceğimi hissediyorum. Merkez sağa yeni bir anlayış ve heyecan getirmek üzere kurulan ve bizim de bu boşluğu doldurmak amacıyla dahil olduğumuz İYİ Parti'nin kuruluş amaç ve ilkelerinden uzaklaştığını, Genel seçim süreci, genel seçim sonrasında yapılan kongre; yerel seçim süreci ve sonrasındaki yapılanmanın partiyi varoluş amacından kopardığını Sözümün, tavrımın ve ilkelerimin partiyle artık bağdaşmadığını üzüntüyle ifade etmek isterim.

Siyasetçi, nesillerin hayatını müspet yönde etkileyip değiştirecek kılavuz olmalıdır. Merhum Cemil Meriç'in dediği gibi, kürenin kanunu hareket, insanının kanunu hürriyettir. Dünya dönüşüyle, siyaset ve insan duruşuyla anlamlı ve açıklayıcıdır. Bu itibarla; İYİ Parti'yle olan siyasi birlikteliğimi nihayete erdirdiğimi, istifa ettiğimi kamuoyunun bilgisine sunarım.”

SANDALYE SAYISI 35'E DÜŞTÜ

2023 Genel Seçimleri'nden sonra İYİ Parti TBMM’ye 43 milletvekili taşımıştı. 8 milletvekilinin istifasıyla birlikte Meclis'teki sandalye sayısı 35'e düştü. Milletvekilleri Ayşe Sibel Yanıkömeroğlu ve Aykut Kaya CHP'ye; Nebi Hatipoğlu da AK Parti'ye geçerken, Adnan Beker, Bilal Bilici, Ümit Dikbayır (İhraç), Salim Ensarioğlu, Yüksel Arslan bağımsız milletvekilleri olarak yola devam ediyor.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar