Kemal Kılıçdaroğlu: Eğer 25 milyona ulaşan bu değişim yeterli değilse başarısızlık benimdir

Kemal Kılıçdaroğlu: Eğer 25 milyona ulaşan bu değişim yeterli değilse başarısızlık benimdir
Yayınlanma:
A+ A-
Partisinin Grup Toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, gazeteci Yanardağ üzerinden iktidara tepki gösterdi. 'Değişim' tartışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, "Biz toplum olarak neyin değiştiğine değil, neyin değişmediğine bakarsak hata yapmış oluruz" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Grup Toplantısı'nda konuştu.

Mayıs seçimlerinin ardından partisinde başlayan 'değişim' taleplerine değinen CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Ne ben tek başıma 25 milyon kişiyi bu namuslu davama kattım, ne de tek başına CHP kattı, Biz toplum olarak neyin değiştiğine değil, neyin değişmediğine bakarsak hata yapmış oluruz. Değişen şeyler yüzde 20'lerden yüzde 48'lere uzanan kitlelerdir" dedi.

CHP lideri ayrıca 'değişim'e dair şu ifadeleri kullandı:

"Buradaki değişimin mimarı CHP’lilerle birlikte Millet İttifakı’nın mensuplarıdır. Adaletten yana kim bizimle birlikte olmuşsa bu başarı hepimizindir. 25 milyona ulaşan bu değişim yeterli değilse başarısızlık benimdir.

CHP bir tek adam partisi değildir. Gelecekte bu partinin elbette başka liderleri olacaktır. O zaman da bugün de ben aynı kalacağım. Bugün CHP lideri olmam ya da olmamam hiçbir şey değiştirmez."

CHP lideri, TİP'ten Hatay milletvekili seçilen ancak 39 gündür tahliye edilmeyen Can Atalay üzerinden Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş'a tepki göstererek "Meclis Başkanı karar alırken Saray ne diyecek diye sormamalı. O Saray'ın değil Meclis'in hakkını savunmak durumundadır" dedi.

Kılıçdaroğlu ayrıca, "Hazine Bakanı'nı, Merkez Bankası Başkanı'nı uluslararası tefeciler atıyor. Erdoğan uluslararası tefecilerin kontrol ettiği ve yönlendirdiği biridir" ifadelerine yer verdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tepki göstererek "Erdoğan kontrol eden değil, artık kontrol edilen kişidir. Uluslararası tefecilerin kontrol ettiği ve yönlendirdiği kişidir" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Cezaevlerinde çok sayıda gazeteci, hak savunucuları, avukatlar, siyasetçiler var. Hiç kimse 21. yüzyılın Türkiye'sinde düşüncelerinden ötürü hapise atılmamalı" dedi.

NUMAN KURTULMUŞ'A ÇAĞRI

Türkiye İşçi Partisi'nden İstanbul Milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinde tutuklu bulunan Can Atalay hakkında TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'a çağrı yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Can Atalay yine hapiste. 50 günü geçti. Nasıl bir ülkede yaşadığımızı herhalde bundan daha güzel bir örnek göstermez. Bir Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı haksız yere eğer parlamentoda tutuluyor ve kendisi hiçbir girişimde bulunmuyorsa TBMM'nin itibarını ayaklar altına alıyor demektir. Eğer nasıl bir yazı yazmam gerekir diyorsa, benzer uygulamaları TBMM arşivinde bulabilir. Artık TBMM Başkanı karar alırken Saray'dan onay almamalı. "

MERDAN YANARDAĞ MESAJI

Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Merdan Yanardağ... Niçin içeride, hangi gerekçe ile içeride? O da 7 gündür tutuklu. Bir komisyon oluşturduk, ziyaret edildi. Bir gazeteciyi tutuklamak, bir televizyoncu tutuklamak hangi aklın işidir. Tutuklanmaması gereken bir konuda tutuklama kararı veriliyor. Akıl alacak bir şey değil."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TEPKİ

"'Denize düşen yılana sarılır' diye güzel bir atasözü var" diyen Kılıçdaroğlu, "Öyle bir noktaya getirdiler ki, önce Türkiye'ye borç verdiler, borç batağına sürüklediler, şimdi emir alır hale geldiler" ifadelerini kullandı.

"Dünyanın kaderini parayı kontrol eden belirler" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Erdoğan kontrol eden değil, artık kontrol edilen kişidir. Uluslararası tefecilerin kontrol ettiği ve yönlendirdiği kişidir. Düne kadar 'Faizi artırmam, artıramam, asla bunu yapmayacağım' diyen bir kişiye tükürdüğünü yalatmak da bu uluslararası görevleri arasında olmuştur."

'CHP HER ZAMAN BİR KADRO PARTİSİ OLMUŞTUR'

CHP'nin tek adam partisi olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, "Partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten bugüne her zaman bir kadro partisi olmuştur" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"CHP olarak sessiz durmamız, klasik politika araçlarıyla klasik muhalefet yapmamız beklenemez. Asla görüşülemez denilenlerle görüştüm, bir araya gelinemez denilen toplumsal kesimlerle bir araya geldim. Hiç kimseyi ötekileştirmedim, hiç kimseye kin tutmadım. Tüm bunları herkes için hak, herkes için hukuk, herkes için adalet hedefiyle yaptım. Hep birlikte kardeşçe yaşayalım diye gösterdim. Biz ülkemizin tüm sorunlarının çözümü için sosyal, kültürel, siyasal, ekonomik, akılcı çözümlerle vatandaşlarımızın karşısına çıktık. Bizim hayat görüşümüz haksızlığa karşı mücadeleyse doğru yolda olmanın verdiği haz, her şeyden üstündür.

Türkiye'yi bu kabustan çıkarmak için yolun sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ne ben tek başıma, 25 milyon kişiyi bu namuslu davaya kattım, ne de CHP kattı. Bu 25 milyon kişinin tamamı haksızlık karşısında susmama koalisyonunda olmak istediler."

DEĞİŞİM MESAJI

CHP'deki 'değişim' tartışmalarına ilişkin de konuşan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bir kere bizler 25 milyon gibi birçok ülkenin toplam nüfusuna sahip insanla birlikte çıkarsız, sadece hakkın yanında olmak için bir koalisyon kurduysak; başörtülüsü, başı açığı, seküleri, Atatürkçüsü, milliyetçisi bir araya geldiyse büyük bir değişimi zaten başlatmışız demektir. Ama biz toplum olarak neyin değiştiğine değil, neyin değişmediğine bakarsak hata yapmış oluruz. Değişen şeyler yüzde 20'lerden yüzde 48'lere uzanan kitlelerdir. Değişen şeyler, asla görüşülemez denilen görüşmek, ittifak yapmaktır. Değişen şeyler, neden bizden değilsin diye o tarafı görmezden geleceğine, onların yanına gidip ellerini tutmaktur. Bugün, bu değişimi yaparak 25 milyonu davamıza kattık. Yarın 35 milyonu davamıza katacağız."

'DEĞİŞİM YETERLİ DEĞİLSE BAŞARISIZLIK BENİMDİR'

"Devlet bürokrasinin gücüne rağmen haksızlığın karşısında durabildiysek bu hepimizin başarısıdır" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Başarıyı tek başıma üstlenmem. Ama bu 25 milyonu başarısızlık olarak görürseniz haksızlığın karşısında tek başıma dururum. Çünkü onlar Saray’ın sahtekarlıklarına rağmen haklının yanında duranlardır. Buradaki değişimin mimarı CHP’lilerle birlikte Millet İttifakı’nın mensuplarıdır. Adaletten yana kim bizimle birlikte olmuşsa bu başarı hepimizindir. 25 milyona ulaşan bu değişim yeterli değilse başarısızlık benimdir. Bu sayıyı artıracak yeni değişimleri üretme görevi de benimdir. Bugünkü görevim 25 milyondan bir kişiyi bile feda etmeden süreci yönetmektir."

'SALTANATIN YIKILMASI SANDIĞIMIZDAN DAHA YAKIN'

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Gelecekte bu partinin elbette başka liderleri olacaktır. Bugün CHP lideri olup olmamam hiçbir şeyi değiştirmez. Saray saltanatı karşısında hep beraber durup mücadelemizi sürdüreceğiz. Ben CHP'nin başında olsam da olmasam da bu 25 milyonluk kitle hakkın yanında duranların kitlesi olacak ama bir liderin güdümünde olmayacaktır. Bu saltanatın yıkılması da sandığımızdan çok daha yakındır." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar