Kılıçdaroğlu: Diğer partiler gibi Memleket Partisi'ne de gideceğim

Kılıçdaroğlu: Diğer partiler gibi Memleket Partisi'ne de gideceğim
Yayınlanma:
A+ A-
13. cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi’ni ziyaret edeceğini açıkladı. HDP ile yapılan görüşmeye değinen Kılıçdaroğlu, HDP'nin bakanlık gibi bir talebi olmadığını söyledi.

Artı Gerçek - Milet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, evi yıkılan depremzedelere ücretsiz ev vaadi ve ziyaret edeceği partiler hakkında konuştu.

Kılıçdaroğlu, diğer partiler gibi Memleket Partisi’ni de ziyaret edeceğini söyledi. HDP ile yaptığı görüşmeye değinen Kılıçdaroğlu, HDP'nin bakanlık gibi bir talebi olmadığına dikkat çekti.

13. Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, Sözcü’den Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu'na Memleket Partisi lideri Muharrem İnce'nin adaylığı sorulduğunu belirten Zeyrek, Kılıçdaroğlu, “Diğer partiler gibi Memleket Partisi'ne de gideceğim. Arkadaşlarımız ziyaret için başvuracaklar. Uygun görürlerse, belirlenen tarihte gitmek istiyorum” karşılığını verdiğini söyledi.

Zeyrek, Kılıçdaroğlu, HDP ile görüşmenin de olumlu geçtiğini söylediğini belirterek şunları kaydetti:

“HDP'nin “ilkelerde anlaşırsak destekleriz” yaklaşımını ve iktidar medyasındaki “bakanlık verecekler” haberlerini anımsattığım Kılıçdaroğlu, HDP'nin bakanlık gibi bir talebi olmadığının altını çizdi.”

‘VATANDAŞ BU KONUTLARI SATIN ALIRKEN KİME GÜVENDİ?’

Zeyrek, Kılıçdaroğlu’na iktidarın depremzedeye parayla satacağı o konutları ücretsiz yapmayı vadetmesini sordu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Vatandaş bu konutları satın alırken kime güvendi? Devlete. Neden güvendi? Çünkü o konut vatandaşa teslim edilene kadar 22-23 imza atılıyor. Yer belirleniyor imza atılıyor. Zemin etüdü yapılıyor imza atılıyor. Proje ruhsatlandırılıyor imza atılıyor. Yapı denetimi başlıyor imza atılıyor. İskan için imza atılıyor. Vatandaş ise sadece tapuyu alırken imza atıyor.

Haliyle imza atan herkes, yani devlet, o vatandaşa aldığı evin güvenli olduğunu beyan etmiş oluyor. Eğer o ev şimdi kullanılamaz hale gelmişse, sorumluluk devletindir ve devlet bu sorumluluğu karşısında vatandaşın evini vermek zorundadır.

‘SADECE KENDİSİNİ DEĞİL, GELECEK NESİLLERİNİ BORÇLANDIRACAKSINIZ’

Depremzede zaten bitmiş. Her şeyini kaybetmiş. Şimdi bir de ona ev satacaksınız. Sadece kendisini değil, gelecek nesillerini borçlandıracaksınız. Bu depremzedelere reva mı?

Zaten iki yıl ödemesiz verilecek. Yani binalar devletin parasıyla yaptırılacak. İki yıl para almıyorsanız, binaları para almadan yapabiliyorsunuz demektir. Ayrıca bu konu için ayrılmış kaynakları yerinde kullanmak dahi ihtiyacın büyük bölümünü karşılar.”(Kaynak)

Öne Çıkanlar