Kulis: Erdoğan'ın kabinede yapacağı değişiklik sürpriz olur

Kulis: Erdoğan'ın kabinede yapacağı değişiklik sürpriz olur
Seçimlerin ardından AKP'de yönetim değişikliği tartışmaları sürerken kulisler de hareketlendi. Erdoğan'ın kabine ve yönetimde şimdilik değişim yapmayacağı iddia edilirken "İstifa konusunda talep gelirse Cumhurbaşkanı gereğini mesajları veriliyor.

Artı Gerçek - 31 Mart yerel seçimlerinde oylarında ciddi bir düşüş yaşayan AKP, elindeki birçok belediyeyi kaybederken 22 yıl sonra ilk kez ikinci parti oldu. Seçimlerin ardından AKP'de hareketlilik sürerken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkez Yürütme Kurulu’ndan (MYK) başlayarak kabine ve teşkilatlarda değişiklikler yapabileceği öne sürülüyor.

Türkiye Gazetesi'nden Emrah Özcan'ın haberine göre Erdoğan’ın bayram tatili süresince AKP’nin seçimlerdeki hezimeti nedeniyle atılacak adımlar üzerinde çalıştığı öğrenildi. Bu haftadan itibaren ayrıntılı bir seçim değerlendirmesi sürecine girecek olan Erdoğan’ın, Saray'daki bazı başdanışmanlar ve bürokratların değişmesini de gündemine aldığı iddia edilirken bütün bu adımların, AKP bünyesindeki Strateji Kurulu'nun hazırlayacağı rapordan sonra atılması bekleniyor.

İSTİFA TARTIŞMALARI: ERDOĞAN SESSİZ KALDI

Seçim sonrası yapılan ilk MYK toplantısında, bazı genel başkan yardımcılarının ‘istifa edebileceklerini’ söyledikleri, buna karşın Cumhurbaşkanı’nın herhangi bir yorum yapmadığı ileri sürülmüştü. Buna karşı halen bir yönetici istifa etmedi.

'DEĞİŞİM BEKLENMİYOR'

AKP kulislerinde de “Cumhurbaşkanı’nın kısa süre içinde görev değişimleri konusunda bir adım atmasını beklemiyoruz. Daha önceki uygulamaları da böyle oldu. Geçmişte, kamuoyunda veya basında kabine değişikliği olacağına yönelik tartışmalar yapılırdı. Cumhurbaşkanı bu değişimi yapacaksa bile, bekler konu gündemden düşünce adım atardı. Şimdi durum biraz farklı ama yine de çok kısa sürede parti yönetiminde veya kabinede bir değişiklik beklenmiyor. Değişim olursa, sürpriz olur. Seçim sonuçlarına dair henüz detaylı bir değerlendirme bile yapılamadı. Bütün Türkiye taranacak. Nerede, niye kaybettik? Beldelere kadar bu analiz yapılacak. Bu süreç tamamlandıktan sonra değişim konusunda her türlü adım atılacaktır. Eğer bu arada parti yönetiminden, kabineden veya teşkilatlardan istifa konusunda talep gelirse Cumhurbaşkanı gereğini yapacaktır” değerlendirmesi yapılıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar