Mecliste DEM Parti'nin önde olduğu seçim iptal edildi, AKP ve YRP'nin adayları kazandı

Mecliste DEM Parti'nin önde olduğu seçim iptal edildi, AKP ve YRP'nin adayları kazandı
Urfa Büyükşehir Belediye Meclisinde DEM Parti'nin önde olduğu daimi encümenlik seçimleri iptal edildi. Tekrarlanan seçimde AKP'nin üç, YRP'nin ise iki adayı en yüksek oyları aldı.

URFA - Urfa Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından ilk toplantısını dün yaptı. Toplantı, Urfa Büyükşehir Belediye Başkanı Kasım Gülpınar başkanlığında, büyükşehir belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleşti.

Meclisin gündeminde başkanlık divan seçimi, encümen üye seçimi, zorunlu komisyonların seçimi ve faaliyet raporunun görüşülmesi gibi maddeler vardı. İlk seçim birinci ve ikinci meclis başkanvekili ile divan katipleri için oldu. AKP'nin adayı birinci meclis başkanvekili seçilirken, DEM Parti'nin adayı ikinci başkanvekili oldu.

Artı Gerçek'e konuşan DEM Parti Urfa İl Örgütünün Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eşsözcüsü Av. Bekir Benek, ilk seçimlerle ilgili "Her siyasi parti kendi adaylarıyla çıktı. Bu anlamda kısmen demokratik anlamda bir yarış oldu" dedi.

whatsapp-gorsel-2024-04-16-saat-20-56-33-ec884a8b.jpg

DAİMİ ENCÜMEN SEÇİMİ İPTAL EDİLEREK TEKRARLANDI

Meclis toplantısında daha sonra 5 kişilik daimi encümen üyeleri için seçim yapıldı. AKP, Yeniden Refah Partisi (YRP) ve DEM Parti bu seçime de kendi adaylarıyla katıldı. Seçim sonucunda DEM Parti adaylarından DEM Parti'nin 5 kişilik listesinde yer alan üç isim 36'şar oy alırken, iki kişi de 34'er oy aldı. Seçimde AKP'nin bir adayı da 34 aldı. Oylar eşit olduğu gerekçesiyle DEM Parti'nin itirazlarına rağmen seçimin tekrarlanması kararlaştırıldı. İptal edilen seçim daha sonra tekrarlandı. Tekrarlanan seçimde bu kez AKP'nin üç, YRP'nin ise iki adayı daimi encümenliğe seçildi. Seçimlerin tüm adaylar için yenilenmesine itiraz eden DEM Parti, tepki amaçlı oturumu terk etti.

'HUKUKİ OLMADIĞINI SÖYLEDİK'

Benek, seçimin iptal edilmesi sırasında yaşananları ise şöyle anlattı:

"Her parti kendi 5 adayını meclisin onayına sundu. Seçim sonucunda DEM Parti'nin üç adayı 36 oy aldı. Üç kişi de 34 oy aldı ve bu üç kişiden ikisi DEM Partiliydi, bir tanesi de AKP'liydi. Yeniden Refah Partisi'nin adayları arasında en yüksek oyu alan kişi 18 oy almıştı. Üç kişinin 34 oy almasının ardından Yeniden Refah Partisi adayları seçimin tamamının yenilenmesini konusunda ısrarcı oldu. Biz yaklaşık bir saat bunun tartışmasını yürüttük ve hukuki olmadığını söyledik. Zaten esas olan çarşaf liste olması nedeniyle üç kişinin belirlendiğini, bir yenileme yapılacaksa dahi 34 oy alan üç kişi arasında yenilenebileceğini ifade ettik. Ancak buna rağmen seçimin ilk turu iptal edildi."

'AÇIK AÇIK PAZARLIK YAPILDIĞINI GÖRDÜK'

Seçimin iptal edilmesinin ardından AKP ve YRP'li meclis üyeleri arasında 5 kişilik bir isim listesi dolaştığını iddia eden Benek, şöyle devam etti:

"Daha seçim olmadan '3 AKP, 2 tane de Yeniden Refah'a' diye açık açık pazarlık yapıldığını gördük. Bir kağıt parçasına isimler yazılmıştı. Biz bu durumu isim isim meclis başkanına ilettik. Bu seçimin meşru olmayacağını, gayrimeşru olacağını da söyledik. Yine de seçim yapıldı ve tam da dediğimiz gibi oldu. İlk seçimde 3, 8 ya da 18 oy alan tekrarlanan seçimde 44 oy aldı. Aslında AKP ile Yeniden Refah'ın birbirinden ayrı olmadığını anladık ve bu meclisteki seçimle de tecelli etti. Meclisin ilk iradesi yok sayıldı."

whatsapp-gorsel-2024-04-16-saat-20-56-34-01a4926c.jpg

'YÖNETMELİĞE VE HUKUKA AYKIRI'

Seçime çarşaf liste ile gidildiğine dikkat çeken Benek, "Yönetmelik bu konuda net. Bu seçime blok liste ile değil çarşaf liste ile gidildiği için ilk üç kişi zaten bunun dışında. Eşit oy alan diğer üç kişi için normalde seçimin yenilenmesi lazım ama sadece üç kişi için. Ancak burada 15 kişi için bir daha seçim yapıldı. Bir kere bu yönetmeliğe, dolayısıyla hukuka aykırı. Bu tamamen kanunu kendi isteği doğrultusunda yorumlamak ve zorlamaktır. Biz bunu idare mahkemesine taşıyacağız" dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SEÇİMLERİNİ YRP'NİN ADAYI KAZANMIŞTI

Urfa'da 31 Mart yerel seçimlerinden önce AKP'den istifa eden birçok isim Yeniden Refah Partisine geçerek aday olmuştu. YRP'nin Urfa Büyükşehir Belediye adayı olan Kasım Gülpınar, seçimleri kazandı ve büyükşehir belediye başkanı oldu. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar