Merkel: Erdoğan'a endişelerimi ilettim

Merkel: Erdoğan'a endişelerimi ilettim
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Almanya Başbakanı Merkel, basın ve ifade özgürlüğü konusunda endişelerini ilettiklerini söyledi. Merkel, Anayasa...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Almanya Başbakanı Merkel, basın ve ifade özgürlüğü konusunda endişelerini ilettiklerini söyledi. Merkel, Anayasa değişikliği için de "kuvvetler ayrılığı" uyarısında bulundu.

ANKARA – Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Saray’ında yaptıkları görüşme ardından ortak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Ticaret hacmimiz 35 milyar dolar. Ve bunun daha ileri nasıl taşırız görüşme imkanımız oldu. Ege'deki gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu. Suriye-Irak konusunu ele aldık.

Koalisyon güçleri içerisindeki Almanya'nın bizimle dayanışması büyük önem arz ediyor. Gerek buralarda gerek Ukrayna'da nasıl örneğini verdiysek, bundan sonraki süreçte de vererek devam etmemiz gerektiğine inanıyorum.

Almanya kaldı ki 3.5 milyon yakın soydaşımızın yaşadığı bir ülke, dayanışmamız çok büyük bir önem arz ediyor. Bu dayanışma, iki NATO ülkesi olmamız nedeniyle de bizlerle dayanışması büyük önem arz ediyor. Bu dayanışmamızı gerek buralarda, gerek Ukrayna'da bugüne kadar nasıl örneğini verdiysek bundan sonra da devam ettirmemiz gerektiğine inanıyorum. Sayın Şansölyenin Başbakanımız ile yapacağı görüşme ile de zannediyorum ziyaretinin önemli bir yeri olacak."

‘ERDOĞAN’A ENDİŞELERİMİ İLETTİM’

Merkel, ise ziyaretinin 15 Temmuz sonrası ilk olmasına işaret etti ve "Bu olayı da ele aldık ve terörle mücadele konusunun çok önemli olduğunu… Aynı zamanda suçun bireysel olarak tespit edilmesi gerektiğini ifade ettim" dedi.

Merkel, şu sözlerle "Erdoğan’a endişelerini ilettiğini" ifade etti: "Darbe teşebbüsünde Türk halkının demokrasi için nasıl kendini ortaya koyduğunu gördük. Bu önemli süreçte ifade özgürlüğüne saygı duyulmasının çok önemli olduğunu, basın özgürlüğünün önemli olduğunu ifade ettim. Endişelerimiz olduğunu ifade ettim."

Merkel, şu açıklamalarda bulundu: "Terör saldırıları nedeniyle Türkiye'nin çok büyük zarara uğradığını konuştuk ve bu konuda daha yakın işbirliği içinde olma sözü verdik. PKK dahil her türlü terörle mücadelede yakın bir işbirliği içerisinde olmamız gerektiğini konuştuk. Suriye, Irak ve mülteci konularını ele aldık.

Burada tekrar Türkiye'nin olağanüstü çabalar harcadığını, mültecileri entegre ederek de belirttim. AB'nin vaat ettiği finans desteğinin en kısa zamanda akması gerektiğini ifade ettim. 2.2 milyon Euro verildi, tabii ki somut projelere bu finans katkısının akması gerektiğini ifade ettik. AB ile Türkiye arasındaki anlaşma her iki taraf için de olumlu sonuçlar getirdi. Açık sözlülükle tartışma konusu olayları ele aldığımız için de memnunum. Sorunlarımızı bireysel çabayla değil, uluslararası mutabakatla çözebiliriz."

Daha sonra Merkel-Erdoğan ikilisi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘KUVVETLER AYRILIĞI’ UYARISI

Bir gazetecinin referandum sürecine dair sorusuna karşılık Merkel, "kuvvetler ayrılığı" uyarasında bulunarak, şöyle cevapladı: "Ben kendi tarafımda şuna dikkat çektim. Bu kadar derin bir siyasi dönüşüm sürecinde güçlerin dağılımını teminat altına almak için çabaların sarf edilmesi gerektiğini ifade ettim. Referandum sırasında AGİT temsilcilerinin olması gerektiğinin iyi olacağını söyledim. Muhalefet her demokrasi için önemli. Biz bunu her demokrasilerde yaşıyoruz."

Aynı soruya Erdoğan, ise şu yanıtı verdi: "Ben tartışmalardan hareketle bunu söylüyorum. En ufak bir hakikat dahi yok. Yasama organı yine var, yürütme var, yargı yine var. Burada güçler ayrılığı noktasında bunların yok edilmesi diye bir şey söz konusu değil. Burada bütün mesele yürütmenin çok daha seri çalışmasını sağlayacak imkanlar verilmiş."

 

Öne Çıkanlar