Millet İttifakı mutabakat metnini deprem sonrası revize ediyor

Millet İttifakı mutabakat metnini deprem sonrası revize ediyor
Yayınlanma:
A+ A-
Millet İttifakı'nın mutabakat metninde deprem nedeniyle revizyon yapılacak. 100 milyon dolarlık yeni kaynak ihtiyacı için bazı hedefler yer alacak.

Artı Gerçek - Millet İttifakı'nın deprem öncesi açıklanan mutabakat metninin güncellenmesi için bir masa kurulduğu belirtildi.

T24 yazarı Murat Sabuncu, bugünkü yazısında, "Mutabakat metnini deprem sonrası revize ediyor; 100 milyar dolarlık yeni kaynak ihtiyacı için başta imar rantı, yeni vergi hedefleri var" dedi. Yazıda şu bilgiler yer aldı:

- 6 Şubat depremi sonrası Millet İttifakı deprem ile ilgili bir masa kurdu. Bu masa bir yandan acıları azaltmak-yardımı organize etmek için çalışıyor. Bir yandan da eğer iktidar olurlarsa deprem bölgesinde başta konut inşası, yapılacakları, bunun finansmanını çalışıyor. En geç bir hafta içinde Millet İttifakı liderleri ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu kamuoyunun önüne çıkıp, konusu depremdeki yaraların nasıl sarılacağına dair projelerin olduğu bir toplantıyla kendi vaatlerini sıralayacak.

- Yapılan tahminlere göre deprem 100 ile 150 milyar dolarlık bir kayba-finansman ihtiyacına yol açtı. Yani seçim sonrası zaten zor durumdaki ekonomi için ek -yeni kaynak bulunmak zorunda. Kamuda israfı bitirme, yurtdışından ‘hukuka dönülmesiyle yeniden yatırımın gelmesi’ gibi umutlar olsa da bunun daha ötesinde bir kaynak gerekiyor. Kaynak yollarından birini DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakçı ‘imar rantlarının vergilendirileceğini’ söyleyerek gösterdi. İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz da detaya girmeden ‘sermayenin vergilendirilmesinden’ bahsetmişti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar