Numan Kurtulmuş'tan Mustafa Şentop'un atamalarına 'kadrolaşma' neşteri: Hem kanuni buldu hem 32 ismi görevden aldı

Numan Kurtulmuş'tan Mustafa Şentop'un atamalarına 'kadrolaşma' neşteri: Hem kanuni buldu hem 32 ismi görevden aldı
Yayınlanma:
A+ A-
Eski Meclis Başkanı Şentop'un tartışmaları atamaları, yeni Meclis Başkanı Kurtulmuş tarafından değiştirildi. Kurtulmuş, 'kanuni' olduğunu iddia etmesine rağmen 32 ismi görevden aldı.

Artı Gerçek - Yeni Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, eski Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un yaptığı tartışmaları atamalarda köklü değişiklikler yaptı.

Şentop, 14 ve 28 Mayıs seçim sürecinde tatilde olan Meclis’te koruma polisini daire başkan yardımcısı, bazı vakit namazlarını kıldıran imamı başmüşavir, aşçıyı ise başkan yardımcısı kadrosuna atadı. Kütüphanedeki birim başkanı da Destek Hizmetleri Dairesi’nin başkanlığına getirildi. Bu şekilde yaklaşık 400 atamanın yapıldığı bildirildi. Atamalara karşı Bağımsız Kamu Çalışanları Sendikası devreye girerek iptal başvurusunda bulundu. Konunun yargıya taşındığı öğrenildi.

KURTULMUŞ ATAMALARI KANUNİ BULMASINA RAĞMEN DEĞİŞTİRDİ

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal’ın soru önergesine bir yanıt gönderen Kurtulmuş, atamaların kanuni olduğunu öne sürdü. Atamalarda hukuki bir sorun olmadığını bildiren Kurtulmuş, buna rağmen Şentop’un kısa süre önce atadığı en az 32 ismi görevden aldı ve çoğunu eski birimlerine geri yolladı, bazılarına daha düşük pozisyonda görevler verdi. Özellikle daire başkanları ile yolların ayrıldığı ve bu isimlerin eski görevlerine döndükleri için tepkili oldukları kaydedildi. Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na atanan eski Kütüphane Birim Başkanı’nın da bu isimler arasında yer aldığı aktarıldı. Şentop’un etik bulunmayan atamaları arasında gösterilen daire başkanı, Kurtulmuş tarafından yeniden kütüphaneye atanırken yerine ise Adalet Bakanlığı’ndan bir bürokratın getirildiği kaydedildi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar