Özgür Özel, TBMM Grup Toplantısı'nda ilk kez konuştu: İktidarın Anayasa çağrısına kapıyı kapattı

Özgür Özel, TBMM Grup Toplantısı'nda ilk kez konuştu: İktidarın Anayasa çağrısına kapıyı kapattı
Yayınlanma:
A+ A-
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda ilk kez konuştu. Özel, Erdoğan'a 'gölge kabine' göndermesi yaparak "Bir tarafta kadına sen ev işlerinden anlarsın diyen bir anlayış var. Bir tarafta eşitiz diyen bir anlayış var" dedi.

Artı Gerçek - CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin ilk grup toplantısında konuştu. Yargıtay'ın kararından sonra yeni bir eylem kararına kadar TBMM'de başlattıkları oturma eyleminin devam edeceğini söyleyen Özel, "Ben bu anayasaya sahip çıkmazsam milletin bana verdiği burada bulunma yetkisini boşa çıkarmış" olurum dedi. Erdoğan'a da seslenen Özel, "Aklını başına topla, bindiğin dalı kesme" dedi. Özel ayrıca, CHP'lilere 'babaevine dönme' çağrısı yaptı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüşeceklerini belirten Özel, henüz bir tarih belirlemediklerini söyledi. Özel, ittifak konusunu partinin yetkili kurullarıyla birlikte değerlendireceklerini ifade etti.

Konuşmasına, geçen hafta sonu yapılan CHP kurultayına emek veren herkese teşekkür ederek başlayan Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu'na bugüne kadar partiye verdiği emekler için teşekkür etti ve "Saygıyla selamlıyorum, emekleri unutulmaz. Vefamızı sonuna kadar göstereceğiz, kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum" dedi.

CHP Kurultayının kaybedeni olmadığını savunan Özel, ilk PM toplantısında sonra oluşturduğu gölge kabinenin özelliklerinden bahsetti.

CHP lideri Özel, iktidar kanadından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen yeni Anayasa çağrılarına ilişkin de "Seninle birlikte anayasayı çiğnemeye kalkarsam gözüm çıksın. Gidip anayasa değişikliği için kapılarını çalacağız diyor" ifadelerini kullanarak çağrılara kapıyı kapattı.

aa-20231114-32872464-32872459-chp-tbmm-grup-toplantisi.jpg

Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a 'gölge kabine' göndermesi yaparak "Kabinemizi Erdoğan kabinesiyle karşılaştıracak olursak, CHP'nin gölge kabinesinin 9'u kadın, 9'u erkek. Bir tarafta kadına sen ev işlerinden anlarsın diyen bir anlayış var. Bir tarafta eşitiz diyen bir anlayış var. Bu anlayış benim anlayışım partimin anlayışı. Bunu bize öğreten Mustafa Kemal Atatürk" dedi.

'ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ'

AYM'nin TİP Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği hak ihlali kararına Yargıtay'ın gösterdiği tepkiyle başlayan yargı krizi için baroların Sıhhiye'deki Ankara Adliyesi'nden Yargıtay binasına yaptığı yürüyüşü selamlayan Özel, DİSK'in yürüyüşü için de "Ankara'ya vardıkları zaman biz de onların yürüyüşüne katılacağız ve Ulus'a kadar devam edeceğiz. Ayaklarımız yeni yollar görecek, seslerine ses olacağız ve bu ülkenin kaderini değiştireceğiz" diye konuştu.

'EMEĞİN YANINDAYIZ'

Özel, "Bundan sonra emek ve sermaye karşı karşıya gelmişse emeğin yanındayız. Güçlüyle güçsüz karşı karşıya gelmişse güçsüzün, haklıyla haksız karşı karşıya gelmişse haklının yanındayız" dedi.

Özel'in konuşması zaman zaman "Özgür Başkan Özgür Türkiye" sloganları atıldı.

AYM'nin hak ihlali kararı vermesine rağmen cezaevinde tutulmaya devam eden TİP Milletvekili Can Atalay'ın durumundan bahseden Özgür Özel, sözlerine şöyle devam etti:

"Yargıtay'ın kararında AYM'yi yok sayma ve Meclis'e ayar verme var. Sayın Kurtulmuş önce olumlu bir karar verdi ama danışma kurulu toplantısı yapılmadı ve anlaşıldı ki bu gördüğüm en hadsiz darbeydi. Biz her darbede bedel ödemiş, genel başkanları cezaevinde yatmış bir partiyiz. 15 Temmuz gecesi TBMM'ye gidip hükümetin yanındayız, darbe kimden gelirse gelsin karşısındayız demiş ve demokrasinin arkasında durmuş biri olarak söylüyorum. Biri Erdoğan'a karşı darbeye kalkarsa onun karşısında dururuz ama bu darbe girişiminde meydanı Erdoğan'a bırakmayız."

Özel’in açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

"Bugün 81 il başkanı ve 130 milletvekilimizle ilk grup toplantımızı yapıyoruz. Delegeler bize Atatürk’ün partisini iktidar yapma görevi verdi. Bu görevi alıyoruz, kabul ediyoruz ve söz veriyoruz. CHP, liderine demokratik yollardan rakibin çıkabildiği, demokratik bir yarışın yapabilir bir parti olduğunu gösteren çok önemli bir kurultayı geride bıraktık. Katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

Hukukun rafa kaldırıldığı bir dönemde 13 yıl boyunca AKP’ye karşı büyük mücadele vermiş, PKK’nın hedefi olmuş, Çubuk’ta linç girişimine uğramış, bu partiye ve hepimizde çok büyük emeği olan Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Kendisinin önünde saygıyla eğiliyorum.

'KURULTAYIN KAYBEDENİ YOK'

Kurultayın kaybedeni yoktur. Kurultayın kazananı CHP ve sonunda Türkiye olacak. Bu ciddiyet ve resmiyette ilk kez bir gölge kabine görevlendirmesi yaptık. Etkin, yapıcı ve kararlı muhalefet yapmak üzere görevlendirilen arkadaşlarımız var. Erdoğan da 18 görevlendirme yaptı, 17’si erkek. CHP’nin gölge kabinesinin 9’u erkek, 9’u kadın. Bir tarafta ‘Kadına sen aileden anlarsın’ diyen bir anlayış var, diğer tarafta ‘eşitiz’ diyen bir anlayış var. Bu benim, partimin, esas olarak Atatürk’ün anlayışıdır.

60 kişilik PM’de sadece 13 il başkanı, 2 ilçe başkanı var. Bundan sonra milletvekilleri ve il başkanları et-tırnak gibi yol yürüyecekler, yolları açık olsun.

yeni-proje-11.jpg

DEPREM BÖLGESİ İÇİN KANUN TEKLİFİ

İlk ziyaretimi Hatay’a yaptım. Bundan sonra da Hatay’da olmaya devam edeceğiz. Hatay’a seçimden önce gittiğimde “Siyaset yapmayacağım” demiştim. Genç il başkanı, delegeler dediler ki “İlk günlerde geldin, İmamoğlu bizi yalnız bırakmadı. Ama devlet geç geldi erken gitti…” Dediler ki “Hatay’ı sakın unutturmayın” dediler. Unutmayacağız, unutturmayacağız. ‘Hatay benim de şahsi meselemdir.’

Deprem bölgesindeki insanlar bir yılda kafamızı sokacak evimiz olsun diye oy verdiler. Deprem gören bütün bölgelere Kahramanmaraş ve Adıyaman’dan başlayarak verilen bütün sözlerin tutulmasının takipçisi olacağız. Bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Deprem bölgesindeki illeri ve depremden yoğun göç alan belediyelerle ilgili düzenlemelerin hızla yapılması gerekiyor. Arkadaşlarımız çalışacaklar.

DİSK YÜRÜYÜŞÜNE DESTEK

Tüm sosyal sınıflara eğilmek bizim boynumuzun borcudur. Geçtiğimiz günlerde Barolar Birliği bir eylem yaptı. Destek verdik. Şimdi DİSK İstanbul’dan buraya, Ankara’ya doğru yürüyor. Takip ediyoruz, örgütlerimiz onlarla yürüyecekler. Cuma günü Ankara’da ben, grubum DİSK ile beraber yürüyeceğiz. Sesinize ses eklenecek, çok olacak sonunda değiştireceğiz bu ülkenin kaderini. Emek ile sermaye karşı karşıya gelmişse emeğin yanındayız. Kadın ile erkek karşı karşıya geldiğinde kadının yanında olacağız.

YARGITAY'IN AYM KARARINI TANIMAMASI

Bu ülkede kimse AYM kararlarına uymamayı düşünmüyorken durduk yerde Hataylıların oylarıyla seçilen Can Atalay’ın üzerindeki kilidi açmıyorlar. AYM “Çabuk salın” dedi. Önce alt mahkeme, sonra Yargıtay AYM’ye kafa tuttu. Öyle bir kafa tuttu ki kişisel meseleler, tehditler… Kararda, Kurtulmuş’a had bildirmek var. Kararda milli iradeyi tanımamazlık var. Meclis’e ‘siz kimsiniz diyen ayar verme’ var.

Sayın Kurtulmuş’u aradım, ne olduysa Meclis özel gündemle toplanmadı. Erdoğan, Yargıtay’ın kararına verdiği destekle kalkışmayı… Bu ömrümde gördüğüm en hadsiz darbedir. Bu darbe girişiminde Erdoğan’a meydanı bırakmayız ona dar ederiz, haddini bilsin. Aslında öyle bir iş yapıyor ki, anayasanın 153. maddesi açık, net. Sen anayasanın 153. maddesini yok sayarsan biri de çıkar anayasanın 107. maddesini yok sayar. Sen gücünü anayasadan alıyorsun, bindiğin dalı kesiyorsun.

'BİZDE ÖYLE GÖZ YOK'

Şimdi çıkmış diyor ki “Anayasa değişikliği yapalım”. Sende bu sayı yok. Özel’de de AYM’yi güçsüzleştirecek göz yok. Bizde öyle bir göz yok. Seninle birlikte anayasayı çiğnemeye kalkarsam gözüm çıksın. Anayasalar bugün yapılan, uygulandıkça olgunlaşan aşkın zaman önemli metinlerdir. Herkes için, her doğana yapılır. Bu anayasa Erdoğan’a üretildiği için kriz üretmektedir. İki takımdan birinin başkanı ‘Maçı hakem olarak yöneteceğim’ derse buna kim inanır.

Altı oka, partinin değerlerine sarılacağız. CHP’nin ve gelecekti iktidar partisinin genel başkanı olarak ilk ziyaretimizi KKTC’ye yapacağız. Azerbaycan’da CHP’ye dönük bizi üzen bir tutum var. Azerbaycan ile CHP’nin ilişkileri de olması gerektiği gibi olacak. 25 Kasım’da da Bosna Hersek’teyim. Her ilişkiyi taze ve diri tutacağız.

'BABA EVİ SİZLERİ BEKLİYOR'

Bu ülkeyi AB’ye girmiş bir ülke yapacağız. Partimiz bundan sonra daha genç bir ekiple, vefasızlık yapmadan bir yol yürüyüşüne başladık. CHP baba evidir. Kimi büyüğünü arar çıkar kimi uzakta kimi yakında oturur. Baba evinde çorba kaynamaktadır. Bugün bu baba evinde, biz çorbayı kaynatanlarız. Bu baba evinin tapusu ne Özgür Özel’de, Kemal Bey’de. Bu baba evinin tapusu Atatürk’tedir. Gelin değiştirelim, güçlenelim, hep beraber zenginleşelim. Hep beraber bu ülkeyi Atatürk’ün dediği yere çıkaralım. Baba evi sizleri bekliyor." (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar