Şentop'tan Kılıçdaroğlu'na 'Kürtçe' yanıtı: 'Bilinmeyen dil' ifadesi kullanılmıyor

Şentop'tan Kılıçdaroğlu'na 'Kürtçe' yanıtı: 'Bilinmeyen dil' ifadesi kullanılmıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Mustafa Şentop, HDP ile görüşmesinin ardından yapılan ortak açıklamada Meclis tutanaklarında Kürtçe için 'bilinmeyen bir dil' yazıldığını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi. Şentop, 'bilinmeyen dil' değil 'Türkçe olmayan kelime yazılıyor' dedi.

Artı Gerçek - TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşmaların tutanaklarda 'bilinmeyen bir dil' olarak kayda geçtiğini belirten Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi.

'BİLİNMEYEN BİR DİL' DİYE BİR İFADE KULLANILMIYOR'

Şentop Kılıçdaroğlu'nun "bilinmeyen bir dil" açıklamasını "Propaganda için başka bir yol bulmuşlar gibi geldi bana" diyerek eleştirdi ve şunları söyledi:

"Propaganda için başka bir yol, başka bir isim bulmuşlar gibi geldi bana. 2008 yılından bu yana onlarca soru önergesine cevap verdim, en son Bütçe Komisyonu'nda tekrar bu konuya girdim. Ondan önce Genel Kurul'da da bununla ilgili yaptığım açıklama var. Kürtçe için özel bir uygulama yok. 'Bilinmeyen dil' diye bir ifade kullanılmıyor. Ne oluyor? Resmi dil Türkçe olduğu için tutanaklarda Türkçe kullanılıyor. Türkçe dışında bir kelime kullanıldığı zaman bu tutanağın metnine yazılmıyor, bir dipnot işareti kullanılarak dipnotta atıf 'Türkçe olmayan kelime veya kelimeler kullanılmıştır' diye yazılıyor."

Şentop, Meclis tutanakları üzerinden örnekler gösterdi:

whatsapp-image-2023-03-20-at-16-jonj.jpg

whatsapp-image-2023-03-20-at-16-klqj.jpg

NE OLMUŞTU?

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile TBMM'deki görüşmesi sona ermiş ve toplantı sonrası ortak açıklama yapılmıştı.

Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Kürtçe konuşmaların tutanaklarda "bilinmeyen bir dil" diye yazıldığını ifade etmişti.

Kılıçdaroğlu, şunları söylemişti:

“Gelinir, TBMM'de kürsüde konuşulur. İngilizce ise Fransızca ise parantez içinde yazılır. Konuşma metninin içinde Kürtçe geçtiğinde 'bilinmeyen dil' deniliyor. Allah aşkına bu ülkenin insanların vicdanına sesleniyorum; TRT Kürdi diye bir kanal var. Yayın yapıyor bu. Nasıl olur da bilinmeyen dil yazıyorsunuz? Binlerce yıldır konuşulan dile niye bilinmeyen bir dil yazıyorsunuz? Devlete çifte standart yakışmaz arkadaşlar! Doğru değildir! Herkesin diline saygı göstereceksiniz. Evet resmi dilimiz Türkçe, ama siz devlet olarak çifte standart kuramazsınız. Vatandaşlarınızı ayırıyorsunuz demektir. Bir grup insanı bir grup insana düşman ediyorsunuz demektir. Bu, emperyal güçlerin Türkiye'ye oynadığı bir oyundur. Bu oyunu bozacağız. Herkes rahat olacak bu ülkede. Yeni bir başlangıç yapacağız. Ahlaklı, demokratik, kucaklayıcı bir başlangıç... Toplum, 'nasıl büyüyeceğiz'e odaklanacak. Kısır tartışmalara odaklanmamalı...” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar