Siyasette 'normalleşme' tartışması... Ekrem İmamoğlu: Seçmen, siyaseti normalleştirmeyi net olarak hissettirdi

Siyasette 'normalleşme' tartışması... Ekrem İmamoğlu: Seçmen, siyaseti normalleştirmeyi net olarak hissettirdi
Ekrem İmamoğlu, Özel - Erdoğan görüşmesi sonrası başlayan siyasette normalleşme tartışmalarına ilişkin konuştu: "Seçmen siyaseti normalleştirmeyi, siyaseti kutuplaştırma değil, bir araya gelme unsuru olarak, sistemi olarak tanımlamayı hepimize gösterdi."

Artı Gerçek - İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Meclisi toplantısında konuştu. CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi 'siyasette normalleşme' gündemiyle ziyaret etmesinin ardından, İmamoğlu da seçmenin siyasetçileri normalleşmeye zorladığına dikkat çekti.

İmamoğlu, siyasette normalleşme tartışmalarına ilişkin, "Seçmen siyaseti normalleştirmeyi, siyaseti kutuplaştırma değil, bir araya gelme unsuru olarak, sistemi olarak tanımlamayı hepimize göstermiştir. Net olarak hissettirmiştir. Ve hatta zorlamıştır" değerlendirmesini yaptı.

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Meclis’i, 2024-2029 dönemi yönetimini seçti.

İstanbul Beyoğlu’nda bir otelde düzenlenen MBB Meclis toplantısında Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, aldığı 215 oyla başkan seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Marmara Belediyeler Birliği toplantısında açıklamalarda bulundu.

'Siyasette normalleşme' tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan İmamoğlu, "Bu dönemin bence iki temel özelliği vardır: Birincisi; özellikle seçmenler son seçimlerde, merkezi ve yerel yönetimler arasında yeni bir denge oluşturmuştur. Bu dengenin, vatandaşın hayrına bir iş birliğine dönüşmesini yürekten umuyorum ve diliyorum" ifadelerini kullandı.

'VATANDAŞLARIMIZ BİZİ SINAYACAK'

İmamoğlu, şöyle devam etti: "İkincisi; aynı zamanda seçmen siyaseti normalleştirmeyi, siyaseti kutuplaştırma değil, bir araya gelme unsuru olarak, sistemi olarak tanımlamayı hepimize göstermiştir. Net olarak hissettirmiştir. Ve hatta zorlamıştır. Bu konunun, samimiyetin, iş birliği alanlarının genişletilmesinin bize çok büyük fırsatlar sunacağını biliyor ve inanıyorum. Tabii vatandaşlarımızın da bu sürede bizi sınayacağını, bizi takip edeceğini düşünüyorum."

MARMARA BELEDİYELER BİRLİĞİ BAŞKANI MUSTAFA BOZBEY OLDU

Marmara Belediyeler Birliği Meclisi, 2024-2029 dönemi için başkanlık seçimini yaptı. MBB’nin yeni başkanı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey oldu.

SİYASETTE NORMALLEŞME TARTIŞMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in AKP Genel Merkezi'ndeki görüşmesinin ardından siyasette 'yumuşama' tartışması başladı.

Erdoğan, Özgür Özel ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Özgür Bey CHP'de genel başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması, iktidar ve ana muhalefet arasında olumlu bir gelişmedir. Bundan önceki süreçlerde bu tür maalesef adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Özgür Bey'e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim. Türkiye'nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. Türkiye'de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız" demişti.

CHP Genel Başkanı Özel, ayrıca dün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile de görüşmüştü. (ANKA)

Öne Çıkanlar