Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Suriye'ye operasyon, bir seçenek olarak masada duruyor

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Suriye'ye operasyon, bir seçenek olarak masada duruyor
Yayınlanma:
A+ A-
Yabancı basın kuruluşlarının temsilcileriyle görüşen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Tehditlerin düzeyine bağlı olarak, Suriye'ye her an kara harekatı mümkündür" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yakın danışmanlarından, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tepkilere rağmen, Türkiye'nin Suriye'de askeri operasyon düzenlemesinin halen masada bir seçenek olduğunu söyledi.

VOA'da yer alan habere göre, Ukrayna'da savaşı "ne Rusya'nın ne de Ukrayna'nın kazanacağını" belirten Kalın, Türkiye'nin barış için arabulucu olmak istediğini, genel barış olanaklı değilse, "yerelleştirilen ateşkesler" elde etmek için çalışacaklarını açıkladı.

İbrahim Kalın, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girmesi önündeki Türk vetosuna ilişkin de "Türkiye'nin Mayıs ayında yapılması beklenen seçimlerden önce İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik tekliflerini onaylamak için süresinin daraldığını" da sözlerine ekledi.


Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, Fransız AFP haber ajansı da dahil, bir grup yabancı medya temsilcisi ile İstanbul'da görüşerek Ankara'nın uluslararası gündeme ilişkin görüşlerini açıkladı.

Suriye Devlet Başkanı Esat'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmek için Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yaptığı operasyonları sona erdirmesini istemesinin ardından İbrahim Kalın'ın, Suriye'ye operasyonun masada bir seçenek olduğunu söylemesi dikkat çekti.

Suriye'ye olası bir operasyon konusunu değerlendiren Kalın, Aralık ayı sonunda Türkiye ve Suriye Savunma Bakanları arasında Moskova'da yapılan görüşmeyle başlatılan "siyasi süreci desteklemeye devam ettiklerine dair" güvence verdi. Kalın "Maruz kaldığımız tehdit seviyesine göre operasyon masada hala bir seçenek" dedi.

ŞUBAT ORTASINDA SURİYE İLE GÖRÜŞME VAR

İbrahim Kalın, Türkiye ve Suriye Dışişleri bakanlarının Şubat ayı ortasında yapılması planlanan görüşmesinden önce, iki ülkenin savunma bakanlarının yeni bir toplantı yapacağını da açıkladı. Suriye topraklarında Kürt güçlerinin varlığına dikkat çeken Kalın, "Biz sınırlarımızda güvenlik istiyoruz. Suriye devletinin çıkarlarını ya da Suriyeli sivilleri asla hedef almıyoruz" diye konuştu.

Kalın, Türkiye'nin 2019'daki son Suriye operasyonunun ardından, "Rusya ve ABD tarafından vaat edilen güvenlik garantilerinin tutulmadığını" ve Kürt savaşçıların söz verildiği gibi sınırdan 30 km geriye çekilmediğinin altını çizdi.

'STOCKHOLM ANKARA İLE VARILAN ANLAŞMAYA BAĞLI'

Kalın, Türkiye'nin Mayıs ayında yapılması beklenen seçimlerden önce İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik hedeflerini onaylamak için "sürenin daraldığını" da söyledi. İbrahim Kalın, Türkiye'nin ülkelerin tekliflerini onaylamasının, Stockholm'ün Ankara ile varılan anlaşma kapsamında verilen terörle mücadele sözlerini "hızlı bir şekilde yerine getirmesine bağlı olduğunu" söyleyerek bunun aylar sürebileceği uyarısında bulundu.

Kalın, "Stockholm, geçen yıl Madrid'de imzalanan anlaşmayı uygulamaya tamamen kararlı, ancak yargı sisteminin, yeni terör tanımlarını uygulayabilmesi için altı aya daha ihtiyacı var" dedi. Kalın, İsveç hükümetinin "terör örgütlerine, İsveç'in artık onlar için güvenli bir sığınak olmadığı, para toplayamayacakları, üye alamayacakları ve başka faaliyetlerde bulunamayacakları" konusunda net bir mesaj göndermesi gerektiğini söyledi.

Mayıs ayında yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine atıfta bulunan Kalın, "Haziran'daki NATO zirvesinden önce NATO'ya katılmak isterlerse bir zaman sorunumuz var. Seçimlerden bir süre önce Meclis'in tatile gireceğini düşünürsek, tüm bunları yapmak için 2-2,5 aylık bir zaman söz konusu" dedi.

Öne Çıkanlar