CHP'li Atila Sertel'e kınama cezası

CHP'li Atila Sertel'e kınama cezası
TBMM’de bütçe görüşmeleri sırasından CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in bir milletvekiline hakaret içerikli sözler söylediği iddiasıyla kınama cezası verildiğini Meclis Başkanı Şentop açıkladı.

Artı Gerçek-TBMM Genel Kurulda, 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde söz alan AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, çıkan tartışmada CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in, bir milletvekiline hakaret ettiğini iddia etti.

Elitaş, Sertel'in söylediği sözler nedeniyle cezalandırılması gerektiğini belirtti. TBMM Başkanı Mustafa Şentop da tutanakları inceleyeceğini, grup başkanvekillerine de dağıtacağını söyledi. Daha sonra tutanağı inceleyen Şentop, sarf ettiği söz nedeniyle Sertel'e kınama cezası verilmesini Genel Kurulun oyuna sunacağını bildirdi.

CHP'li Sertel adına savunma yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, şunları ifade etti:

"Burada bazen İçtüzük’te yazılı olmayan teamüller vardır. Böyle konularda Meclis Başkanvekilleri, defalarca grup başkanvekillerini arka tarafa çağırmışlardır. Ortada oturup ne yapmamız gereğine karar vermişizdir. Meclis’e gelip de gerektiğini yapmışızdır. Şu elimize gelen tutanak ham tutanak değil. Yani bütün burada konuşulanlar yazılı değil. Burada sarf ettiği sözü, başka bir milletvekiline değil, kendisine sarf etmiş. Kendisi ile ilgili söylemiş. Çok açık. Çok net."

Meclis Başkanı Şentop ise "Arkadaşımızın söylediği söz eğer bir milletvekilini muhatap alarak söylenmiş olsaydı zaten geçici çıkarma cezası gerektirirdi. Onun için biz kınama cezası teklif ediyoruz. Söz, kaba ve yaralayıcı bir sözdür. Bu Meclis tarafından cezasız bırakılması doğru değil” ifadelerini kullandı.

AA’da yer alan haberde daha sonra yapılan oylama sonucunda, Atila Sertel'e kınama cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Şentop, bütçe görüşmelerine devam etmek üzere birleşimi saat 11.00'de toplanmak üzere kapattı.(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar