Ekonomist Yeşilada: Erdoğan Türkiye'yi yanlış okuyor, sıradaki seçim beyinlerde deprem yaratacak

Ekonomist Yeşilada: Erdoğan Türkiye'yi yanlış okuyor, sıradaki seçim beyinlerde deprem yaratacak
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Şubat 2022 03:14
A+ A-
Yeşilada, 'Sıradaki seçim Türkiye’de yalnız siyasi değişim yolunu açmakla kalmayacak. Beyinlerde de deprem yaratacak' dedi

Ekonomiye illişkin yorumları ve dolar kuru tahminleri ile sık sık gündem gelen ekonomist Atilla Yeşilada, son seçim anketi sonuçlarını değerlendirdi.

Yeşilada, "Erdoğan ekonomide kayda değer ve sürdürülebilir bir toparlanma başlatamazsa, seçim kazanamaz" dedi.

Optimar, Ipsos, Konrad Adenauer, AREA, ASAL, İstanbul Ekonomi Araştırma, AKSOY, Yöneylem, MetroPOLL'ün anket sonuçlarını sosyal medyada paylaşan Yeşilada, "Erdoğan ve AKP- MHP'nin yeni Türkiye’yi yanlış okuduğunu" söyledi.

Anketlere göre ekonomik güveninin giderek düştüğünü ifade eden ve "Erdoğan ekonomide kayda değer ve sürdürülebilir bir toparlanma başlatamazsa, seçim kazanamaz" değerlendirmesini yapan Yeşilada şu ifadeleri kullandı:

'NE DÖVİZ KURUNA GÜVEN VAR, NE DE 'DIŞ GÜÇLERİN HAİN KOMPLOLARINA' İNANAN'

"Erdoğan’ın seçim kazanma şansını tek bir değişkenin (halkın ekonomiye bakışı) belirlediğini, dış politika, terör- FETÖ, dini temalar ve sosyal baskının hiçbir netice vermeyeceğini her platformda söylüyorum. Anketlere katılanların önemli bir bölümü kötü gidişattan Erdoğan ve/veya hükümeti sorumlu tutuyor.

Katılımcılar, kötü gidişattan muhalefeti de sorumlu tutuyor, ama hükümetin kabahatine kıyasla çok düşük bir oranda. Ek olarak, ne döviz kuruna güven var, ne de ekonomik sorunları 'dış güçlerin hain komplolarına' inanan.

Maalesef, siyaset analizi yapanların çok büyük kısmı ve daha önemlisi Erdoğan ve AKP-MHP yeni Türkiye’yi yanlış okuyor. Bu nedenle sıradaki seçim Türkiye’de yalnız siyasi değişim yolunu açmakla kalmayacak. Beyinlerde de deprem yaratacak!"

Öne Çıkanlar