Amerikan Kalp Derneği açıkladı: Yaşlanmayı altı yıl yavaşlatan sekiz önlem

Amerikan Kalp Derneği açıkladı: Yaşlanmayı altı yıl yavaşlatan sekiz önlem
Yayınlanma:
A+ A-
Amerikan Kalp Derneği, 6 bin 500 yetişkin üzerinde yaptığı bir araştırmaya dayanarak kalp sağlığı ile yaşlanma arasında doğrudan ilişki olduğunu saptadı. Dernek, yaşlanmayı geciktiren sekiz önlem açıkladı.

Artı Gerçek - Amerikan Kalp Derneği (AHA), insan vücudunun yaşlanma sürecini altı yıl geciktiren sekiz önlemi açıkladı. AHA'nın bulguları, ortalama yaşı 47'nin üzerinde olan 6 bin 500 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya dayanıyor.

Buna göre, kilo, kan şekeri, kolesterol ve tansiyonu kontrol altına tutmak, sağlıklı bir uyku ile beslenme düzeni sağlamak, egzersiz yapmak ve sigara içmemek kalp sağlığını koruyor. Kalbin sağlıklı tutulması da, biyolojik yaşlanma hızını altı yıla kadar geciktiriyor.

Philadelphia'daki Bilimsel Oturumlar Konferansı’nda sunulan araştırmada, katılımcıların metabolizma, organ fonksiyonları ve enflamasyon seviyeleri incelendi. Araştırmacılar, kalp ve damar sağlığı en iyi durumda olan katılımcıların, biyolojik olarak kendi yaşlarından yaklaşık altı sene daha genç göründüğünü saptadı.

Araştırmanın başyazarlarından olan Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Nour Makarem, "Daha iyi kardiyovasküler sağlığın, fenotipik yaşla ölçülen biyolojik yaşlanmanın yavaşlaması ile bağlantılı olduğunu gördük" dedi.

'YAŞI 53 AMA BİYOLOJİK YAŞI 57'

Makarem, kalp sağlığı düzeldikçe biyolojik yaşlanmanın yavaşladığını vurgularken, bir kişinin gerçek yaşının 41 olmasına rağmen kalp sağlığı iyi olduğunda ortalama biyolojik yaşının 36 olabileceğini söyledi. Aksi durumda da, kalp ve damar sağlığı kötü olan bir kişinin gerçek yaşının 53 olmasına rağmen biyolojik yaşının ortalama 57 olabileceğini anlattı.

Araştırmacılardan Donald Lloyd-Jones da, "Bu bulgular, kronolojik yaş ile biyolojik yaş arasındaki bağı ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının nasıl daha uzun yaşamamızı sağlayabileceğini anlamamıza yardım ediyor" dedi. Lloyd-Jones, "Herkes daha uzun yaşamak ister ama bundan daha önemlisi, sağlıklı olarak daha uzun yaşamak isteriz" ifadelerini kullandı.

AHA'nın araştırma sonucunda belirlediği sekiz sağlık önlemi şöyle:

* Sağlıklı beslenmek

* Daha fazla hareket etmek

* Sigarayı bırakmak

* Sağlıklı bir uyku düzeni

* Sağlıklı bir kiloda olmak

* Kolesterolü kontrol etmek

* Kan şekerini takip altında tutmak

* Tansiyonu kontrol etmek (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar