Avrupa'da popüler ağrı kesiciye inceleme başlatıldı

Avrupa'da popüler ağrı kesiciye inceleme başlatıldı
Avrupa İlaç Ajansı (EMA), akyuvarları ciddi oranda azalttığı belirtilen ve 'agranülositoz' adlı ölümcül duruma yol açabilen bir ağrı kesici için soruşturma başlattı. 'Metamizol' maddesini içeren ilaç AB çapında yasaklanabilir.

Artı Gerçek - Avrupa İlaç Ajansı (EMA), metamizol isimli etken maddeyi içeren ve kıta çapında farklı isimler altında satılan bir ağrı kesiciyi incelemeye aldı. İlacın, 'agranülositoz' adı verilen ve vücuttaki akyuvar sayısının aniden azalmasına yol açan duruma sebep olduğu belirtiliyor. Agranülositoz, ölümlere de yol açabiliyor.

EMA'nın soruşturması, Finlandiya İlaç Ajansı'nın son dönemde meydana gelen bir dizi agranülositoz vakası sonrasında yaptığı başvuru üzerine başlatıldı. EMA açıklamasında, metamizolu Finlandiya'da pazarlayan ilaç şirketinin bizzat başvuruda bulunarak, satış izninin güvenlik gerekçesiyle çekilmesini talep ettiği belirtildi.

Açıklamada, "EMA'nın güvenlik komitesi, AB'de satış izni bulunup metamizol içeren tüm ilaçlarda agranülositoz riski incelenecek. Komite, agranülositozun bu ilaçlardaki fayda-risk dengesi üzerinde yarattığı etkiyi değerlendirecek ve satış izinlerinin devam edip etmemesi konusunda tavsiyede bulunacak" denildi.

The Observer gazetesi geçen kasımda, söz konusu ilacın Nolotil adıyla satıldığı İspanya'da bir grup hastanın hükümete dava açtığını duyurmuştu. Hastalar, İspanya hükümetini, halkı bu ilacın yan etkilerinden korumamakla suçluyordu. Bahsi geçen ilaç, Avrupa'da İngiltere dahil bir dizi ülkede halihazırda yasaklanmış durumda. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar