Bakan Koca'dan Strep A uyarısı: Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir

Bakan Koca'dan Strep A uyarısı: Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir
Yayınlanma:
A+ A-
Halk arasında 'beta' olarak bilinen Strep-A bakterisinin neden olduğu enfeksiyona ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, 'En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır' dedi.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eylül ayından beri bazı Avrupa ülkelerinde A grubu beta-hemolitik streptokok vakaları bildirildiğini söyledi. Koca, Türkiye’de de az sayıda vaka olduğunu belirterek Strep A uyarısında bulundu.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yayınlaya Koca, Strep A’nın belirtilerin sıralayarak Acil Servise başvuru yapılması gerektiğini söyledi. Koca’nın paylaşımı şöyle:

"Eylülden beri bazı Avrupa ülkelerinde A grubu Beta-Hemolitik Streptokok vakaları bildirilmektedir. Ülkemizde de az sayıda vaka bildirilmiştir. A grubu beta-hemolitik streptokok enfeksiyonlarının çoğu boğaz iltihabı veya ciltte enfeksiyon şeklinde ve kısmen hafif enfeksiyonlardır.

'İLAÇ ALDIKTAN 24 SAAT SONRA BULAŞICILIK SÖZ KONUSU DEĞİL'

Hasta kişilerin öksürme ve hapşırmasıyla yayılan damlacıklara doğrudan maruz kalmakla veya mikrobun yayıldığı yüzeylere dokunduktan sonra ellerini yıkamadan ağız, burun veya göz temasında da kişi hastalığı alabilir. En iyi önleme yolu, ellerin sıkça sabun ve suyla yıkanmasıdır. İlaç tedavisine başlandıktan 24 saat sonra bulaşıcılık artık söz konusu değildir.

'ACİL SERVİSİ BAŞVURUN'

Çocuğunuzun ani başlayan ateşi ve boğaz ağrısı var ve ateş düşürücüye rağmen düşmüyor, kötüye gidiyorsa; normalden çok daha az besleniyor veya sıvı almıyorsa, nefes almakta zorlanıyor, vücudunda hızla yayılan döküntüler varsa hemen 112 Acili arayın veya Acil Servise başvurun.”

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar