Bilim Kurulu üyesi: İstanbul, Anadolu'ya yaydığını topluyor

Bilim Kurulu üyesi: İstanbul, Anadolu'ya yaydığını topluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Bilim Kurulu üyesi Levent Akın, İstanbul ve Ankara'daki vaka artışına dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, İstanbul'da vaka artışına ilişkin, "Anadolu'ya yaydığını topluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul ve Ankara'da da vaka artışı kontrol altına alınamıyor. Bilim Kurulu üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın, "İstanbul’un Nisan ayında Anadolu’ya yaydığı virüsü şimdi topluyor" dedi.

'ANADOLU'YA YAYMIŞTI, ŞİMDİ GERİ TOPLUYOR'

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Akın, İstanbul ile Anadolu illeri arasındaki ilişkiye dikkat çekerek şunları kaydetti:

"İstanbul’da salgın artınca yaz tatiline de denk geldiği için insanlar memleketlerine gittiler ve Anadolu’da yaygınlaşmasına yol açtılar. Anadolu’da vakaların yükselmesiyle birlikte yaz tatili de bittiği için bu kez düşme eğilimine giren İstanbul’a tekrar döndüler. Antalya, Muğla gibi illerden dönenler az oldu ama İstanbul’dakiler onlardan ibaret değil, Anadolu’dan dönen sayısındaki yükselme, salgını da yükseltti. Anadolu’ya yaymıştı, şimdi tekrar topluyor."

Akın, Ankara'daki vaka artışına dikkat çekerek, "Ankara geçen ay çok sıkıntılıydı, şimdi aşağı düşüş var ama Nisan ayına göre hala kötü" dedi.

Öne Çıkanlar