Dr. Bülent Şık: Çocuklara ücretsiz beslenme desteği ve okullarda öğün verilmesi vaadine ne oldu?

Dr. Bülent Şık: Çocuklara ücretsiz beslenme desteği ve okullarda öğün verilmesi vaadine ne oldu?
Yayınlanma:
A+ A-
Dr. Bülent Şık, seçim öncesi gündeme getirilen; çocuklara ücretsiz beslenme desteği sağlanması, okullarda ücretsiz bir öğün verilmesi gibi projelerin akıbetini sordu: "Seçim öncesi iktidar ve muhalefetin gündeme getirdiği projelere ne oldu?"

Artı Gerçek - Seçim öncesi siyasi partilerin taleplerini hatırlatan Gıda Mühendisi Dr. Bülent Şık, "Seçim öncesi iktidar ve muhalefette yer alan tüm partilerin gündeme getirdiği gıda güvencesi olmayan çocuklara ücretsiz beslenme desteği sağlanması, okullarda ücretsiz bir öğün verilmesi gibi projelere ne oldu? Çocukların sağlığı nasıl korunacak?" diye sordu.

Gıda krizinin, yeterli gelirden yoksun ya da güvencesiz toplumsal kesimlerin gizli açlık sorunu çektiği anlamına geldiğini belirten Şık, "Gizli açlık, enerji açısından yoğun ancak besin açısından fakir bir diyetin tüketilmesinin bir sonucu olarak enerji alımında bir eksiklik olmaksızın ortaya çıkabilen çoklu mikro besin öğesi eksikliklerinin (özellikle demir, çinko, iyot ve A vitamini) varlığıdır" tanımında bulundu.

Gizli açlığın gıda güvencesi açısından risk altında olan ailelerde gözlenen bir sorun olduğunu belirten Şık, bu sorundan en mustarip olan kesimin ise çocuklar olduğunu belirterek yaş küçüldükçe hassasiyet arttığını söyledi.

'MUHALEFET BU MESELEDE EPEYCE SESSİZLİĞE GÖMÜLÜ DURUMDA'

İktidar e muhalefetle birlikte bütün siyasi partilerin vaatlerini hatırlatan Şık, tepkisini şu şekilde dile getiriyor:

"Çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamak, seçim sonrasındaki süreçte unutulmuş ya da gündemden düşmüş görünüyor. Muhalefet bu meselede epeyce sessizliğe gömülü durumda. İktidar partisi ise somut bir eylem planı ortaya koymuş değil.

Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı tarafından yayınlanan 160 sayfalık “Türkiye Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2023-2028)” belgesinde okul çağındaki çocuklara ücretsiz gıda ve beslenme desteği yapılacağına dair bir ifade yer almıyor."

'ÇOCUKLARIN SAĞLIĞI NASIL KORUNACAK?'

Çocukların sağlıklı beslenmesini riske atacak sorunların seçim sonrası aradan geçen birkaç ay içinde daha da büyüdüğünü vurgulayan Şık, şu şekilde sordu:

"Seçim öncesi iktidar ve muhalefette yer alan tüm partilerin gündeme getirdiği gıda güvencesi olmayan çocuklara ücretsiz beslenme desteği sağlanması, okullarda ücretsiz bir öğün verilmesi gibi projelere ne oldu? Çocukların sağlığı nasıl korunacak?" (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar