Fahrettin Koca, artan kızamık vakalarını göçe bağladı

Fahrettin Koca, artan kızamık vakalarını göçe bağladı
Yayınlanma:
A+ A-
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, artan kızamık vakaları ile Eris varyantı hakkında konuştu. Koronavirüsün yeni varyantının Türkiye'de görülmediğini belirten Koca'nın, kızamık artışını göçle ilişkilendirmesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemde artan kızamık vakalarına dair değerlendirmesinde "Kızamıkla ilgili göçle vakaların arttığını biliyoruz" dedi. "Korunmanın en etkili yolu aşı" diyen Bakan Koca, aşı olunması çağrısında bulundu.

Koca, "Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli" diyerek, "Bizde kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldı. Ağırlıklı görülen il yüzde 80 ile İstanbul, sonra Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE'DE ERİS VAKASI YOK'

Bakan Koca, Dünya Sağlık Örgütü'nün de yakın takibe aldığı yeni koronavirüs varyantı Eris hakkında da konuştu. Bu varyantının şu ana kadar Türkiye'de görülmediğini söyleyen Koca, "Asla kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil. Griple nasıl mücadele ediyorsak aynı şekilde olacak" dedi. "Hâlâ Covid görülüyor" diyen Koca, "Bu dönemde giderek mutasyonlarla, etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar