Metamfetamin kullanımına bağlı şizofrenide artış var

Metamfetamin kullanımına bağlı şizofrenide artış var
Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sertaç Ak Sertaç Ak, metamfetamin kullananlarda görülen etkilerin son dönemde değiştiğini belirterek, "Bu hasta grubunda şizofreni benzeri bir yan etki görmeye başladık" dedi.

Artı Gerçek - Türkiye'de siyasetin de gündeminde yer edinen metamfetamin kullanımına ilişkin sağlıkçılar da yeni bir uyarda bulunuyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Sertaç Ak, uzun zamandan beri metamfetamin kullananlar ile ilgili çok ciddi sorunlar yaşadıklarını anlattı. Ak, "Eskiden metamfetamin içenlerdeki yan etkileri, sıkıntıları, kesilme dönemlerinde neler yaşanacağı veya yüksek doz kullanımında neler olabileceğini çok iyi bilirdik. Fakat son dönemde metamfetamin kullananlarda şizofreni benzeri bir yan etki görüyoruz ve çok ağır şizofreni ilaçları kullanmak zorunda kalıyoruz" dedi.

SENTETİK METAMFETAMİN KATILIYOR

Doç. Dr. Ak şöyle devam etti: "Öğrendiğimiz kadarı ile metamfetamin üreten yasa dışı üreticiler son dönemde bir sentetik metamfetamin katıyorlar. Ciddi anlamda bir 'genetiği değiştirilmiş GDO' ya benzer bir durum ortaya çıkmış durumda. Hiçbir psikoz belirtisi olmayan kişilerin genç erkek ya da kadınlarda çok ciddi anlamda emir veren sesler duyması, gözlerinin önüne hayaller gelmesi, yakınlarının bir şekilde onlara zarar vereceğini düşünmesi, takip edildiklerini düşünmesi şeklindeki hezeyanları, sanrıları ve varsayımları ortaya çıkmakta. Bu durumlar çok gürültülü olduğu için de biz hızlıca müdahale ediyoruz ve 1 haftalık bir süreç içerisinde hem maddenin kesilimi hem de çok ağır şizofreni ilaçları ile ancak durumu geri çevirebiliyoruz."

'AİLEYE ŞİDDET UYGULUYORLAR'

Doç. Dr. Ak, genetik olarak psikoza yatkın kişi metamfetamin kullandığında geri çevirmenin de kolay olmadığını vurguladı:

"Metamfetamin kullanımı ile şizofreni hastalığı ya da psikotik özellikli bipolar rahatsızlığı başlayabiliyor. Daha da kötüsünü söyleyeyim; biz eroin bağımlılığı ile de uğraşıyoruz. Son dönemde eroin bağımlılığından metamfetamin bağımlılığına geçen hastalarımızın aileleri hastayı kliniğe getirdiklerinde 'Hocam oğlumuzu, kızımızı siz eroin bağımlılığına geri çevirin' diyorlar neredeyse. Çünkü metamfetamin bağımlısı ile aynı evde yaşamak, eroin bağımlısı ile aynı evde yaşamak gibi olmadı. Ciddi anlamda aileye şiddet uyguluyorlar."

KULLANIM YAŞI 9'A KADAR İNDİ

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Ametem Kliniği'ne başvuran eroin bağımlılarının yüzde 90'ının ise metamfetamin kullanımına başladığını söyleyen Ak, "Hastalarımız, metamfetamini sanki eroinin yerine koyuyormuş gibi başvurduklarını belirtiyorlar. En önemli sebebi bu içine başka maddeler katılarak üretilen metamfetamin çok ucuz şekilde insanlara ulaşıyor. 20 lira ile 30 lira gibi rakamlara ulaşabildiklerini söylüyorlar ve şu anda çok ciddi anlamda sokakta rahat bir şekilde ulaşabildiklerinden bahsediyorlar. Eroinin yerine bunu kullanmaya geçtiklerinde sanki eroinden kurtulmak için başlayıp sonrasında ise bunun bağımlısı olduklarını da anlatıyorlar. 9 yaşı gördüm uyuşturucuda. 9 ile 12 yaşlarında başlayan o kadar çok kişi var ki" diye konuştu. (DHA)

Öne Çıkanlar