Ömrü uzatıyormuş. Canan Karatay özellikle kış aylarında yenilmeli diyor

Ömrü uzatıyormuş. Canan Karatay özellikle kış aylarında yenilmeli diyor
Dünyanın en sağlıklı gıdalarından biride Lahana Turşusu. Canan Karatay'ın önerdiği lahana turşusunun faydaları saymakla bitmiyor.

Canan Karatay yaptığı açıklamalarla gündemden düşmezken bu kez 'lahana' açıklamasıyla gündeme geldi. Karatay'a göre lahana dünyanın en sağlıklı gıdası.

Karatay, "dünyanın en güzel besini" diyerek tanımladığı lahana turşusunu sık sık tüketenlerin 95 yaşına kadar yaşayabileceğini söyledi.

1866.jpg

Peki Canan Karatay gerçekten haklı mı?

Bilim insanlarına göre haklı. Lahananın çok sayıda faydası bulunuyor. Özellikle lahana turşusu kışın çok sayıda hastalığa karşı tam koruma sağlıyor.

Lahana turşusunun başlıca faydaları;

* Probiyotik etkisi olan lahana turşusu sindirim sorunlarının tedavisine etki ediyor.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve kış hastalıklarına karşı tam koruma sağlıyor.
* Kanser önleyici olarak bilinen lahana turşusu aynı zamanda mideye de iyi geliyor.
* Kalp hastalıklarının oluşmasına engel olan lahana turşusunun en büyük faydası ise sporcuları ilgilendiriyor.

white-cabbage-2705228-960-720.jpg

* Lahana turşusu kemik ve kas ağrılarının geçmesine yardımcı oluyor. Özellikle 1 bardak lahana turşusunun suyu içildiğinde eklem ağrılarından kurtulmak mümkün oluyor.

* Karaciğer yağlanmasına karşı da etkili olan lahana turşusu vücudun genç kalmasını sağlıyor.

* Diyabet ve obezite gibi hastalıklara karşı da koruma sağlayan lahana turşusu aynı zamanda da vücuttaki iltihabı atmaya yardımcı oluyor.

DAMAR TIKANIKLIĞINA KARŞI LAHANA SUYU

Yasemin.com'da yer alan bir habere göre; Lahana suyu da çok faydalı. 15 gün boyunca günde 1 bardak lahana suyu tüketimi hem kalp ve damar sağlığının korunmasını sağlar hem de hastalıklarla mücadele için savunma sistemini güçlendirir. Kanın temizlenmesini sağlar ve damar tıkanıklığını giderir.

Lahana suyunu hazırlamanın tarifi de üstelik çok kolay.

Yarım litre içme suyunu derin bir tencerede iyice kaynatın. Su yeterince kaynadıktan sonra lahana yapraklarını içine atın. Tercihen 3 yaprak lahana yeterli olacaktır. Kısık ateşte 15 dakika tencere kapağı kapalı olarak lahanaları kaynatın. 15 dakikanın sonunda yaprakları alarak suyu süzün ve bir kabın içine suyu aktarın aktarın. Günde 2 fincan bu sudan tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için içerisine 1 dilim limon sıkabilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar