Takvimdeki 13 aşıdan dördü yok, bebekler aşı yapılmadan gönderiliyor

Takvimdeki 13 aşıdan dördü yok, bebekler aşı yapılmadan gönderiliyor
İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aile Hekimi Dr. Saffet Ercan, Hepatit B, verem, çocuk felci, tetanos gibi temel aşıların bulunbamadığını açıkladı. Ercan, “Toplum sağlığı için risk teşkil ediyor” dedi.

Artı Gerçek - Ulusal aşı takvimine HPV aşısının eklenmesi beklenirken verem, çocuk felci, hepatit B, tetanos gibi temel bebek ve çocuk aşıları bulunamıyor.

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'a konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aile Hekimi Dr. Saffet Ercan, aşı yokluğuyla ilgili “İlçe sağlık müdürlüklerine sınırlı sayıda çocuk felci, hepatit B, verem, tetanos aşısı gönderiliyor. Aşılar ilk giden aile sağlığı merkezine veriliyor, geç gidenler yine aşısız kalıyor” bilgisini verdi.

'TOPLUM SAĞLIĞI İÇİN RİSK'

Yeni doğan bebeklerin aşılarının aksatıldığına dikkat çeken Ercan, “Çocukların aşı takvimi var. Yeni doğan bebeklere hastanede hepatit aşısı yapılır. Ondan sonra taburcu edilir. Aşının diğer dozları için bebekler aile sağlığı merkezlerine getirilir. Ancak bazı bebeklerin hastaneden ‘Elimizde aşı yok’ denilerek aşı yapılmadan taburcu edildiğine dair elimize gelen bilgiler var” dedi.

Ercan, “Aşı olmaya getirilen çocuklar aşı olmadan geri dönüyor. Ulusal aşı takviminde bulunan 13 aşıdan 4’ü yok. Bu hem bebeğin sağlığı için risk hem de toplumdaki genel bağışıklığı düşürdüğü için toplum sağlığı için risk teşkil ediyor. Hastalık çocuklar arasında yayılmaya başlıyor” diye konuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar