Uzmanı uyardı: Mevsimsel alerjiler, en çok gözleri etkiliyor

Uzmanı uyardı: Mevsimsel alerjiler, en çok gözleri etkiliyor
Yayınlanma:
A+ A-
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Alay, ilkbahar mevsimi ve hava sıcaklıklarının artmasıyla alerjik reaksiyonların görülme sıklığının artış gösterdiğini söyledi.Op. Dr. Alay, belirtileri sıralayarak uyarılarda bulundu.

Artı Gerçek - Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cem Alay, mevsimsel alerjilerin, havaların ısınması ile birlikte vücudun farklı bölgelerinde rahatsızlıklara neden olduğunu söyledi. Op. Dr. Cem Alay, “Gözlerimiz alerjenlerden en çok etkilenen organlarımızın başında gelir. İlkbahar aylarında, özellikle polen ve çimen gibi alerjenlere karşı hassas olanların günlük yaşamları olumsuz etkilenir” dedi.

Op. Dr. Alay, bu dönemlerde oluşabilecek konjonktivit gibi rahatsızlıklar hakkında bilgiler vererek, bu hastalıklara karşı nasıl önlem alınabileceği konusunda tavsiyelerde bulundu.

‘LENS KULLANIMINDA DAHA DİKKATLİ OLUNMALI’

Güneşten yayılan ultraviyole ışınları sebebiyle oluşabilecek konjonktivit gibi rahatsızlıklardan korunmak için UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmasının faydalı olacağını belirten Op. Dr. Alay, “Bunun yanı sıra, lens kullanımı da alerjik reaksiyonların oluşma riskini arttırmaktadır” dedi.

‘BELİRTİLERİN GÖZLENDİĞİ KİŞİLER, GÖZ MUAYENESİNDEN GEÇMELİ’

Havanın ısınmasıyla birlikte görülme oranlarında ciddi artış yaşanan alerjik konjonktivit hastalığının ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerin başında alerjiler, enfeksiyonlar ve çevresel faktörlerin geldiğini vurgulayan Op. Dr. Alay, şunları söyledi:

“Alerjik konjonktivit, gözlerde aşırı sulanma, ağrı, kaşıntı, çapaklanma ve sabahları kirpiklerde kabuklanma belirtileri ile kendisini gösterir. Bu sebeplerden ötürü gözlerin sık kaşınması ilerleyen dönemde keratokonus gibi rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Belirtilerin gözlendiği kişilerin hızlıca detaylı bir göz muayenesinden geçirilmesi ve tedavilerine başlanması gerekir.

Alerjik konjonktivit vakalarında zamanında teşhis ve tedaviler uygulanarak ileride ciddi sonuçlar oluşmasının önüne geçilebilir. Alerjik konjonktivitin tedavi aşamasında, hastaların şikayetlerini en aza indirmek için reçeteli göz damlaları önerilir. Alerjik reaksiyona sebep olan maddelerin tespit edilerek temasın minimuma indirilmesi de önemlidir.”

ALINABİLECEK ÖNLEMLER

Op. Dr. Alay, alerjik konjonktivit hastalığına karşı önerilerini ise aşağıdaki şekilde sıralayarak, konuşmasını sonlandırdı:

*Filtreli klima kullanın,

*Gözlerinizi ovuşturmayın ve elle temastan kaçının,

*Yataklarda toz tutmayan kumaşlardan nevresim takımları kullanın,

*Evde toz alırken ıslak bez kullanın,

*Evi günde bir kez süpürün,

*Ellerinizi ve yüzünüzü bol su ile sıkça yıkayın,

*Gözünüzü dış etkenlerden korumak için açık havada mutlaka güneş gözlüğü kullanın,

*Yüzme sırasında yüzücü gözlüğü kullanın.(DHA)

Öne Çıkanlar