Uzmanı uyardı: Soğuk havalarda dar pantolon giymeyin

Uzmanı uyardı: Soğuk havalarda dar pantolon giymeyin
Yayınlanma:
A+ A-
Uzman Doktor Ayşe Akkuş Kavak, soğuk ısırmasına karşı yapılması gerekenleri sıraladı: Bere ve eldiven kullanılmalı, çok dar pantolon kullanılmamalı

Artı Gerçek - Uzun süre mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları son haftalarda düştü, havalar soğudu. Uzmanlar, düşen hava sıcaklıkları nedeniyle soğuk ısırmasına karşı uyarılarda bulunuyor.

Soğukta kalma sonucu deri ve diğer dokularda oluşan donma durumu olan soğuk ısırması kendiliğinden üç-dört haftada geçebiliyor ancak bu sürede ağrı ve kaşıntıya sebep oluyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayşe Akkuş Kavak, soğuk ısırmasına karşı öncelikle mevsime uygun giysiler giyilmesi gerektiğini vurguladı ve alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

"Soğuk havalarda bere ve eldiven kullanılmalıdır. Ayakları terletmeyecek ama sıcak tutacak ayakkabılar ve teri alan çoraplar giyilmelidir. Soğuk havalarda çok dar pantolon kullanımı, kalça ve bacaklarda da şikâyetlere yol açar”

FARKLI HASTALIKLARLA KARIŞABİLİR

Soğuk ısırmasının bazen başka hastalıklarla da karışabildiğini vurgulayan Uzm. Dr. Kavak, “Soğukla tetiklenen hemolitik anemi, disproteinemi, monoklonal gamopati ya da lupus gibi hastalıklarla ayırıcı tanı amaçlı bazı testlerin yapılması gerekebilir. Halsizlik, yorgunluk gibi sistemik bulgular eşlik ediyorsa, hekime danışmakta fayda vardır” dedi.

MEDİKAL TEDAVİLER GEREKEBİLİR

Soğuk ısırmasının kendiliğinden geçmediği durumlarda medikal tedavinin gerekebileceğini belirten Dr. Kavak, topikal steroidler, nitrogliserinli kremler ya da sistemik pentoksifilin, kalsiyum kanal blokerleri denilen ilaçların tedavide kullanılabildiğini söyledi. (DHA)

Öne Çıkanlar