En fazla taraftarı olan takım Galatasaray, en fanatik taraftar Trabzonspor'da

En fazla taraftarı olan takım Galatasaray, en fanatik taraftar Trabzonspor'da
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Temmuz 2022 03:23
A+ A-
Türkiye'nin taraftar haritası çıkarıldı. Galatasaray, 60 ilde en çok taraftara sahip kulüp, Beşiktaş bir şehirde rakiplerini geride bıraktı. En çok desteklenen yabancı kulüp Real Madrid.

Dünyanın en büyük taraftar etkileşim platformu olan Socios.com, Türkiye'deki futbolseverlerin sosyo-kültürel alışkanlıkları, taraftarlık tercihleri ve dijital eğilimlerini öğrenmek üzere geçtiğimiz futbol sezonunda yaptığı geniş kapsamlı araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Ankete 50 bine yakın futbolsever katılırken söz konusu anket kadar yapılan futbol araştırmaları arasında en geniş katılımlı bilimsel araştırma yöntem olarak kayıtlara geçti.

Türkiye'nin 81 ilini kapsayan taraftarlık anketinde "Taraftar olduğunuz takım hangisi?" sorusuna verilen yanıtlar arasında Galatasaray ilk sırada yer aldı. Sarı-kırmızılıları 17 ildeki birincilikle Fenerbahçe takip etti. Ankette yüzde 87,7 rekor oran ile Trabzon'da birinci olan Trabzonspor, Türkiye'de en yüksek oranda kendi şehrinde desteklenen takım oldu. Trabzon'dan sonra şehrin futbol takımını yüzde 36,03 oranla destekleyen Eskişehirsporlular Eskişehir'de birinci sırada yer alırken yüzde 34,20 oran ile Sivasspor taraftarları Sivas'ta birinciliği kimseye kaptırmadı.

Socios.com'un Türkiye'deki futbolseverlerin sosyo-kültürel alışkanlıkları, taraftarlık tercihleri ve dijital eğilimlerini öğrenmek üzere geçtiğimiz futbol sezonunda yaptığı geniş kapsamlı araştırma sonuçları şöyle:

[gallery id="609"]