DEM Parti Gençlik Meclisi 'savaş politikalarına karşı' Gülistan Doku futbol turnuvası düzenliyor

DEM Parti gençlik meclisi, savaş politikalarına karşı, Gülistan Doku Futbol turnuvası düzenleyeceğini duyurdu.

Artı Gerçek- DEM Parti gençlik meclisi, 5 Ocak 2020'den bu yana kayıp olan ve kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku adına futbol turnuvası düzenliyeceğini açıkladı.

Gençlik Meclisi, Gülistan Doku Futbol Turnuvası'na dair parti genel merkezinde basın açıklaması düzenledi. Açıklamanın Kürtçesini DEM Parti Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu üyesi Oğuzhan Azbay yaparken, Türkçesini ise DEM Parti Gençlik Meclisi Sözcüsü Edanur İbrahimoğlu, yaptı. İbrahimoğlu, toplumun özünü ve hakikatini hedef alan egemenlerin amaçlarına ulaşmak için hedeflerine ilk olarak gençleri, özellikle de genç kadınları aldığını söyledi. Değişimin öncülerinin kadınlar ile gençler olduğunu ve egemenlerin de bunu bildiğini kaydeden İbrahimoğlu, “Bugün, bu saldırıları kirli politikalarla birleştirip özel savaş teknikleriyle yürütüyor. Uyuşturucu, fuhuş, ajanlaştırma, asimilasyon ve zorunlu göç ile gençler ve özelde genç kadınlar toplumdan, örgütlü yaşamdan ve ülkesinden uzaklaştırılarak bireysel ve sahte bir yaşama yönlendiriliyor” dedi.

ÖZEL SAVAŞA KARŞI GÖRKEMLİ DİRENİŞ

İbrahimoğlu, DEM Parti Gençlik Meclisi olarak Ağustos ayında "Özel Savaşa Karşı Görkemli Direniş" sloganıyla bir kampanya başlattıklarını hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Bu kampanya çerçevesinde genç arkadaşlarımızı özel savaşa karşı bilinçlendirme ve örgütleme çalışmalarımız devam ediyor. Bugün biliyoruz ki gençleri ve toplumu esir almak için yürütülen özel savaş politikalarının en yaygın olanlarından biri endüstriyel spor ve özelde de futboldur. Sistem, şoven ve cinsiyetçi endüstriyel futbol ile gençleri ve toplumu uyuşturarak yüksek karlar elde etmekte ve kendi devamlılığını sağlamaktadır. Bu nedenle geleneksel olarak sistemin futboluna alternatif futbol turnuvaları düzenliyoruz."

Uygulanan yıldırma politikalarına karşı sahaya çıktıklarını ifade eden meclis sözcüsü Edanur İbrahimoğlu, ajanlaştırma çabalarına ve göçertme politikalarına politiklarına karşı sahaya çıktıklarını belirtti.

'CİNSİYETÇİLİK İDEOLOJİSİ YAYILIYOR'

Turnuva adı olarak Gülistan Doku isminin seçilmesinin tesadüf olmadığını söyleyen İbrahimoğlu şöylşe konuştu:

"Kapitalist modernite sistemi bugün dünyada ve özelde Kürdistan'da genç kadınları hapsetmeye çalışmaktadır. Çeşitli yöntemlerle cinsiyetçilik ideolojisini yaymaktadır. Gülistan arkadaşımızın kaybedilmesi ve bulunmasına yönelik devlet yetkililerinin eylemsizliği, bu sistemin cinsiyetçi yüzünü de bizlere göstermeye devam etmektedir. Turnuvamız egemenlerin yürüttüğü tüm bu kirli savaş yöntemlerine karşı bir adım olacaktır. Gençliğin örgütlü yapısını güçlendirerek, bu örgütselliğimiz ile demokratik hareketimizi yükselteceğiz. Bu kapsamda turnuvamızı Gülistan Doku ismiyle düzenliyor, özel savaşın bu turnuva ile ifşa edileceğini biliyoruz."

'CİNSİYETÇİ ROLLERİ TERS YÜZ ETMEK İSTİYORUZ'

Turnuvanın duyurusu ile bin 565 gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku için, 'Gülistan Doku Nerede?' sorusunu tekrar hatırlatan İbrahimoğlu, turnuvaya katılmak isteyenlerin, 21 Mayıs'a kadar DEM Parti il ve İlçe örgütlerine giderek isim yazdırmaları gerektiğini belirtti. Özellikle genç kadınların turnuvaya katılarak kadın düşmanlığına karşı güçlü bir tutum sergilenmesi açısından gerekli olduğunu ifade eden İbrahimoğlu: "Kadınlara biçilen cinsiyetçi rolleri ters yüz etmek istiyoruz.” dedi.

Öne Çıkanlar