Dünya rekortmeni Kenyalı atlet trafik kazasında öldü

Dünya rekortmeni Kenyalı atlet trafik kazasında öldü
Erkeklerde maraton dünya rekorunun sahibi olan Kenyalı atlet Kelvin Kiptum ve çalıştırıcısı Gervais Hakizimana trafik kazasında öldü. 24 yaşındaki atlet 42 kilometreyi 2:00:35 derecede koşarak bu alandaki rekoru kırmıştı.

Artı Gerçek - Erkeklerde maraton dünya rekorunun sahibi olan Kenyalı atlet Kelvin Kiptum ve çalıştırıcısı Gervais Hakizimana'nın Eldoret kentinde meydana gelen trafik kazasında öldü. Kiptum’un ölüm haberini ülkenin eski başbakanı Raila Odinga verdi. Kenya Spor Bakanı Ababu Namwamba da, "Kenya bir mücevherini kaybetti. Söyleyecek söz bulamıyorum" dedi.

24 yaşındaki atlet Amerika’nın Chicago kentinde ekim ayında düzenlenen maratonda 42 kilometreyi 2:00:35 derecede koşarak bu alandaki rekoru kırmıştı. Önceki rekor 2:01:09 ile yine Kenyalı Eliud Kipchoge’ye aitti. Kiptum 2023’te Londra Maratonu’nu da kazanmıştı.

'YILIN ATLETİ' ÖDÜLÜ VERİLMİŞTİ

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Dünya Atletizm Birliği Başkanı Seb Coe de yayınladığı mesajda şokta olduklarını belirterek, Kiptum ile koçunun ailesi ile Kenya halkına baş sağlığı diledi. Coe, Kiptum’un 'inanılmaz bir atlet' olduğunu ve geride 'inanılmaz bir miras' bıraktığını ifade etti.

Kiptum’a Dünya Atletizm Birliği tarafından ‘Yılın Atleti’ ödülü verilmişti. 24 yaşındaki atletin zirveye çıkışı çok hızlı oldu. Atlet ilk maraton yarışını 2022’de koştu. İlk uluslararası yarışına ise 2018’de ödünç aldığı koşu ayakkabıları ile katıldı. Kelvin Kiptum'un Chicago Maratonu'nda kırdığı rekoru 2 saatin altına indirmeye hazırlandığı da kaydediliyordu.(SPOR SERVİSİ)

Öne Çıkanlar