Fenerbahçe’den bir gövde gösterisi daha

Fenerbahçe’den bir gövde gösterisi daha
Yayınlanma:
A+ A-
2500 kişilik stata yönlendirilen Fenerbahçe, Pendikspor’u sahasında 5-0 yenerek görkemli serisini sürdürdü. Dzeko 3 gol atarak gövde gösterisi yaparken karşılaşmanın topunu da anı olarak sakladı.

Deniz Derinsu


Olabildiğince coşkulu 29 Ekim kutlamasının akşamında Fenerbahçe Pendikspor’a konuk oldu. Gün boyu Cumhuriyet’in 100. yıl kutlamalarını izledik. Büyüyen Türkiye’nin döneme yansımasılarıydı ifade edilen. Ancak böyle bir günde, Fenerbahçe 2500 kişilik bir statta konuk takımdı. Milyon euroluk bir takımın bu kadar iddialı bir ortamda bu statta oynaması günlerdir zaten konuşuluyordu. Ancak kimse buna bir ses çıkarmayınca, Fenerbahçe mevcut ortamda sahaya çıktı.

Civar evler, maçı izlemek kaydıyla belki de hiç bu kadar değer kazanmamıştı. Tüm gün benzer sohbetler izledik, etraftaki evlere konuk olmak için her türlü teklifin iletildiği…

Bir gün önce Galatasaray Rize’de kazanırken soru işaretleri gündemi oluşturdu. Ancak Fenerbahçeliler bunu kenara koyup, kazanıp kazanmayacaklarına bakıyorlardı.

Pendikspor ligin yeni ekibi. Bu zor ekonomik şartlarda, tribün hasılatı oldukça önemliyken, maçın 2500 kişilik statta oynanması bir bilinmez! Belli ki, geçen sezon Galatasaray kutlamalarına soyunma odasında eşlik eden başkanın eşliğinde Pendikspor’un hasılat gelirine ihtiyacı yok.

Şu da bir gerçek ki, Fenerbahçe sezon başında böyle bir statta hazırlık maçı oynamak zorunda kalsa, yönetim bu kadar değerli bir takımı böyle bir ortamda maç oynattığı için eleştirilirdi… Ama şartlar bunu gerektirdi…

Öyle ya da böyle, Fenerbahçe gidişatını bozmamak için Pendik’te konuktu.

İsmail Kartal yine lig tercihini ortaya koyarken sakat Djiku’nun yerine Samet görev almıştı.

Profesyonel futbolun zor oynanacağı bir ortamda başlayan maçta, Fenerbahçe ağırlığını koymak istese de, zemin buna müsade etmedi. Becao tekledi, Fred oyundan çıktı… Ama şu bir gerçek ki, bu Pendikspor bu ligin takımı değil. İlk yarıda Fenerbahçe iki gol buldu, ikisinde de rakibinin hataları hissedildi.

Böyle bir ortamda oynanan maçta, hedefe giden bir takımın kazanması çok önemli. Sarı Lacivertliler bunun kapısı buldukları iki golle ilk yarıda açtılar. Pendikspor Süper Lig takımı sinyali verse, ikinci bölüm için belki bir endişe hissedilirdi ama böyle bir hava yoktu…

Nitekim maçın ikinci yarısında, avantajı kullanarak elini kolunu sallayarak, golleri de sıralayarak Fenerbahçe karşılaşmayı tamamladı.

Pendik’in meşhur Boşnak mahallesine selam edercesine Dzeko golleri sıralarken, Sarı Lacivertliler hem zemin hem de ortamdan endişe duydukları maçı çok da rahat kazandılar.

Pendikspor, demin de belirttiğimiz gibi pek de bu ligin takımı gözükmüyor. Belki de bu tür maçlardan elde edecekleri ciddi gelir devre arası yatırıma söz konusuyken, tercih farklı oldu, hem maçı hem geliri kaybettiler.

Fenerbahçe’nin her maçında beklenenin üstünde skorlar, futbol üst üste geliyor. Sarı Lacivertliler dünya çapında bir seri yakaladılar. Pendik’te de bunun bir versiyonu yaşandı. Sırada Trabzonspor sınavı var. Ancak camia bu görüntüde, maç galibiyetlerinden ziyade, büyük hedeflerin rüyasına girdi... Bu tabloda da hedefleri normal karşılamak gerekir...

Cumhuriyet’in 100. yılında Fenerbahçeliler oldukça mutlu. Başkanı Ali Koç, 5 yıl sonunda ortaya çıkan tablodan çok keyifli olsa gerek. Tartışmaya kapalı, kazasız belasız galibiyetler, gelen skorlar, diğer branşlardaki başarılar başkan Koç’un yüzünü güldürüyor.

Fenerbahçelilerin bir beklentisi de, bu başarılar sonrası Ali Koç’un bulacağı moralle hedefleri ilerleyen yıllarda çok daha ileri taşıması… Ama acele etmemek gerek, önce bu sezon şampiyonluk şart!


Deniz Derinsu: 1968 İstanbul doğumlu. Saint Joseph Fransız Lisesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Basın Yayıncılık bölümü mezunu. Cumhuriyet ve Sabah gazetelerinde uzun yıllar spor muhabirliği ve yazarlığı yaptı. 2011 yılından beri çeşitli internet siteleri, TV programları ve dergilerde spor yazarlığını sürdürüyor. Evli, 1 kız çocuk babası.

Öne Çıkanlar