TFF Başkanı Büyükekşi: Maçların hakem atamasını kulüp başkanlarımızla yapacağız

TFF Başkanı Büyükekşi: Maçların hakem atamasını kulüp başkanlarımızla yapacağız
Yayınlanma:
A+ A-
TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, algoritma sistemiyle yapılan hakem atamalarına artık Süper Lig kulüp başkanlarının katılacağını söyledi. Büyükekşi, yabancı VAR hakemi konusunda olumlu yanıt alamadıklarını da açıkladı.

Artı Gerçek- Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi Antalya'da düzenlenen Merkez Hakem Kurulu (MHK) Kış Eğitim Semineri'nde basın mensuplarına hakemlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyükekşi hakem atamaları konusunda "Hakem atamalarını bu zamana kadar bir algoritma sistemiyle yaptık. 21 Aralık'ta tüm Süper Lig kulüp başkanlarımız gelecek ve onlarla maçların hakem atamasını yapacağız" dedi.

VAR HAKEMLİĞİ İÇİN YENİ AKSİYONLAR PLANLIYORUZ

VAR hakemliği konusunda yabancı hakem getirebilme noktasında yeterli derecede somut bir cevap alamadıklarını belirten Büyükekşi, "Bu yüzden başka aksiyonlar planlıyoruz. Bunlardan bir tanesi aramıza birkaç yeni VAR hakeminin katılması. Bunun dışında UEFA'da görev yapan hakemlerimiz var. Mete Kalkavan ve Abdülkadir Bitigen, yurt dışında daha çok VAR hakemliği görevi alıyor. Onları da VAR hakemliği kadrosuna almayı planlıyoruz" dedi.

'SÜPER LİG'DE VAR HAKEMLERİ BİRDEN FAZLA MAÇTA GÖREV ALMAYACAK'

TFF 1. Lig'de de saha hakemleri ile VAR hakemlerini ayrıldıklarını hatırlatan Büyükekşi, "Ligin ikinci devresinde maçlar daha da yoğunlaşacak. Süper Lig'de VAR ile saha hakemleri ayrı olacak ama 1. Lig'de ikinci yarı için VAR ile saha hakemi arasındaki ayrımı uygulamadan kaldıracağız. TFF 1. Lig'deki hakemleri de VAR hakemliğine alıştırmak için böyle bir uygulama yapacağız. Böylelikle VAR hakemi sayısı artmış olacak. Süper Lig'deki VAR hakemleri haftada birden fazla maçta görev almayacak. Böylelikle Süper Lig'deki VAR hakemlerinin psikolojik olarak daha rahat davranmalarını sağlayacağız. İnşallah ikinci devre başından itibaren çok daha iyi netice almayı ümit ediyoruz." diye konuştu.

'HAKEM AKADEMİSİ KURUYORUZ'

Hakemlerin seminerde Hugh Dallas ve Pawel Gil'den çok önemli eğitimler aldığını ve almaya devam edeceğini belirten Büyükekşi şunları söyledi:

"Dün Süper Lig hakemlerimiz koşularını yaptı. Hepsi de başarıyla bu koşuları tamamladı. Önümüzdeki günlerde de bu testleri şeffaf olarak TFF'nin internet sitesine yükleyeceğiz. İsteyen herkes hakemlerin koşularını izleyebilir. Hakem akademisi kuruyoruz. Şu anda o akademi ile ilgili Cerrahpaşa Üniversitesi ile bir protokol imzalayacağız. Bu geçici bir şey değil. Bu akademi TFF çatısı altında olacak. UEFA standartlarındaki eğitimleri tüm hakemlere uygulamayı planlıyoruz. Özellikle hakemlerimize maç hazırlığı, oyuncu yönetimi, oyunun kontrolü, taktiksel farkındalık ve fiziksel çalışma konularında eğitimler vermeyi planlıyoruz. Nasıl yurt dışından gelen hakem hocaları varsa yurt içinden hocalar ders verecek. Hakemlerin gelişmesine katkıda bulunacak. Hakemlerimizin bu eğitimlerden sonra antrenman ve performanslarının kontrol edilmesi gerek. Süper Lig ve TFF 1. Lig hakemlerinin kollarındaki saat aracılığıyla her günkü çalışmaları kontrol edilecek. Her açıdan bir yandan eğitim, diğer yandan ölçme ve değerlendirme olacak. Böylelikle sadece hakemden şikayet etme yerine orta ve uzun vadede hakemlerimizi eğiterek mükemmel hale getirmeyi hedefliyoruz. (DHA)

Öne Çıkanlar