Diyarbakırlı güvenlik görevlisi kapı zilinden deprem sensörü yaptı: 'Uykum ağır'

Diyarbakırlı güvenlik görevlisi kapı zilinden deprem sensörü yaptı: 'Uykum ağır'
Yayınlanma:
A+ A-
Maraş depremlerinden sonra hafif hasarlı evlerinde yaşamak zorunda olan Diyarbakırlı özel güvenlik görevlisi İrfan Çelik, uykusunun ağır olması nedeniyle bir 'deprem sensörü' yaptı. Kapı zili ve hoparlör bulunan sensör, sarsıntı anında ses çıkarıyor.

Artı Gerçek - Maraş merkezli depremlere Diyarbakır’daki depreme iş yerinde yakalanan 35 yaşındaki özel güvenlik görevlisi İrfan Çelik, uykusunun ağır olması nedeniyle kapı zilinden sarsıntı anında ses çıkaran bir sistem geliştirdi. Çelik, evinin duvarına montajladığı sisteme ekstra hoparlör de ekledi.

Depreme çalıştığı plazada yakalanan üç çocuk babası Çelik’in Bağlar ilçesi Mevlana Halit Mahallesi’nde oturduğu binaya da az hasarlı raporu verildi. Evinde oturmaya devam eden Çelik, artçı depremlerin ardından, uykusu ağır olduğu için sarsıntıyı haber verecek bir sistem yapmaya karar verdi.

zil3.jpg

Çelik, yüzük şeklinde yaptığı bakır bir telin ortasına yerleştirdiği başka bir teli kapı ziline monte etti. Sarsıntı anında ortadaki telin yüzük şeklindeki tele değmesiyle yüksek ses çıkaran sistemi, evinin duvarına da montajladı.

"Bugüne kadar yaşadığım en şiddetli depremdi" diyen Çelik, az hasarlı evlerinde kalmaya devam ettiklerini anlatarak "Gidecek yerimiz olmayınca evde kalmaya devam ettik. Bazı tedbirler almak istedim" dedi.

zil2.jpg

Çelik, "Kendimce sensör yaptım. Pil ile çalışan kapı zili, ekstra hoparlör ekledim. Ardından bakır telle ufak bir sarsıntıda bizi uyandıracak sistem yaptım. Gece uykumuz ağır olduğu için yüksek sesli hoparlör ekledim" ifadelerini kullandı. "Bir nebze olsun uyarıcı bir şey. Depremin olduğunu fark etmemizi sağlıyor" diyen Çelik, "Eş dostlar da benden talep ettiler. Onlara da yapmayı düşünüyorum. Rabbim bir daha böyle bir deprem göstermesin” ifadelerini kullandı.

Maraş merkezli depremlerde biri boş, yedi binanın yıkıldığı Diyarbakır'da 414 kişi öldü, 912 kişi yaralandı. (DHA)

Öne Çıkanlar