Kırmızı et pişirirken aklınızda bulunsun. Etin lezzetini kaçırıyor. Yemek lezzetsiz oluyor

Kırmızı et pişirirken aklınızda bulunsun. Etin lezzetini kaçırıyor. Yemek lezzetsiz oluyor
Yayınlanma:
A+ A-
Kırmızı et pişirirken bilmeniz gereken bazı incelikler. Bir çok aşçı uyarıyor

Et yemekleri pişirirken bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlara göre et pişirirken mutlaka taze et kullanılmalı.

Oda sıcaklığındaki etle pişireceğiniz yemek çok daha lezzetli oluyor. Dondurulmuş etle yapılan yemekler ise hem lezzetsiz hem sağlıksız oluyor.

Et pişirirken kullanılacak yağda çok önemli.

Artı Gerçek'in derlemesine göre; Et yemekleri yaparken mutlaka zeytinyağı veya tereyağı kullanılmalı. İkisini de kullanmak istemiyorsanız eti kendi yağıyla pişirmek bile çok daha sağlıklı. Ayçiçek yağı etin lezzetini kaçırdığı gibi aynı zamanda da hiç sağlıklı değil.

NTV'de yer alan bir içerikte; Etin lokum gibi olmasını sağlayan püf noktalar paylaşıldı.

Yumuşak bir et istiyorsanız, seçtiğiniz etin pişirme öncesi yumuşatılması gerekebilir. Eğer but, boyun, omuz ya da kol gibi bölümlerden bir et seçtiyseniz, pişirmeden önce eti yumuşatmalısınız. Peki et nasıl yumuşatılır?

thumbs-b-c-10a9d8a597ca57ca7dee2b83b7de2ee0.jpg
Bunun için uygulayabileceğiniz yöntemlerden ilki, eti dövmek.

Bu işlemi kendiniz yapabileceğiniz gibi kasabınıza da yaptırabilirsiniz. İki streç film arasına aldığınız etinizi et döveceği yardımıyla pişmeye hazır hale getirebilirsiniz. Ancak dövme işleminin dozunu kaçırırsanız et ölür ve lezzeti kalmaz.

thumbs-b-c-eb4537b2dc602ef1b7133f3009d1dbc4.jpg


Bir diğer et yumuşatma yöntemi ise tuzlamadır. 2,5-3 cm kalınlığında kestiğiniz et dilimlerini bir tatlı kaşığı tuzla iyice ovduktan sonra 1-2 saat dinlenmeye bırakabilirsiniz. Daha sonra etin üzerindeki tuzu temizleyip pişirme işlemine geçebilirsiniz. Tuzlama yöntemi etin pişme süresini de uzatacağı için, pişirme işlemi sonunda daha çok pişmiş ve dengeli bir ete sahip olabilirsiniz.

Bir başka et yumuşatma yöntemi de bıçakla eti çizmek. Et üzerinde bulunan lif dokularına dik gelecek şekilde çizikler atmak etin elastikiyetini artırır ve yumuşamasını sağlar.

Eti pişirmeden önce marine etmek veya mühürlemek lezzetini artırır.

ET NASIL MARİNE EDİLİR?

Eti marine ya da terbiye etmek için bir kaba zeytinyağı, süt, rendelenen soğanın suyu, havanda ezilen sarımsak, kekik, pul biber, kimyon, karabiber ve tuz ekledikten sonra etleri içine yerleştirin. Sosun içindeki eti, en az 2 saat ağzı kapalı şekilde buzdolabında bekletin.

ET MÜHÜRLEME NASIL YAPILIR?

Mühürleme, etin kendi yapısında gizlenmiş lezzetini açığa çıkarmak anlamına gelir. Mühürleme işlemi, ette var olan lezzetli suyun, etin içinde kalmasını sağlar. Mühürleme, kısık ateş üzerinde tavada etin bir süre çevrilerek pişirilmesi yöntemidir. Mühürlemenin ardından fırına atacağınız etin lezzeti daha da artar.

thumbs-b-c-16e261d673c16a418fa2388c59127d93.jpg

ET PİŞİRME TÜYOLARI

Eti yumuşak pişirmek için üzerinde bir veya iki damla elma ya da üzüm sirkesi ya da limon suyu gezdirebilirsiniz.

Dolaptan çıkarılan et, yaklaşık 10 dakika oda sıcaklığında bekletilmeli. Bu şekilde etin gevşemesini sağlarsınız. Bekletilen etin üzerine zeytinyağı sürün ve yağı iyice yedirin. Ardından üzerine tuz dökerek fırında ya da biraz yağ koyduğunuz kızgın tavada pişirebilirsiniz.

Antrikot eti pişirmeden önce bir saat kadar oda sıcaklığında dinlendirmelisiniz. Tuz, karabiber ve çok az zeytinyağı ile ve sütle önlü arkalı marine ettikten sonra ısıtılan döküm ızgara ya da tavada eti mühürleyin. Ardından eti ızgaraya koyun ve kısa süreli, çevire çevire her yüzeyini pişirin. Yaklaşık 10 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar