Lokum gibi et pişirmek zor değil! Kırmızı etin çok daha lezzetli olmasını sağlayan taktik

Lokum gibi et pişirmek zor değil! Kırmızı etin çok daha lezzetli olmasını sağlayan taktik
Yayınlanma:
A+ A-
Kavurma yaparken etiniz daha lezzetli olsun istiyorsanız bu püf noktalar işinize yarayacak. Usta aşçıların kavurma tarifini deneyin

Kavurma Türk mutfağında bir et saklama yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntemle saklanan kırmızı etlere de kavurma deniyor. Eski Türkler av etlerini kavurma yöntemiyle saklarlardı. Şimdilerde ise hayat pahalılığından saklanacak bir et bulamıyoruz. Ancak yine de kavurmadan da vazgeçemiyoruz.

Lezzetli kavurma yaparken bilmeniz gereken bazı püf noktalar var.

KAVURMA İÇİN GEREKLİ MALZEMELER


* Kavurma için 2 kg kuşbaşı

* 250 gram iç yağ

* Tuz

* 1 şişe maden suyu

KAVURMA YAPILIŞI


- Kavurma yapmak için ilk olarak tencere hazırlanır ve ocağa koyulur. Tencere yeterince ısıtıldıktan sonra iç yağ koyulur ve iyice erimesi beklenir. İç yağ yoksa tereyağı kullanabilirsiniz.

- Tenceredeki yağ eridikten sonra dibine çöken et parçaları bir süzgeç ile süzülür veya tahta bir kaşık yardımıyla alınır.

- Ardından sıcak iç yağına küçük küçük doğranan etler eklenir ve güzelce karıştırılır. Bu işlemin ardından 1 şişe maden suyu tencereye boşaltılır.

- Sonrasında ise iyice etler tekrar karıştırılır. Bu karıştırma işleminden sonra tencerenin kapağı kapatılarak kısık ateşte etler pişirmeye bırakılır.

- Tencerede pişen etler arada sırada karıştırılır ve kontrol edilir.

- Et tamamen piştiğinde tuz eklenir. Üzerinden de 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve 2 dilim limonun suyu gezdirilir. Eti tekrar karıştırıp artık servis edebilirsiniz.

Bu tarifle hazırlayacağınız kavurma hem daha lezzetli olacak hem de etiniz lokum gibi pişecektir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar