Nohutta zehir tehlikesi! Pişirirken doğru yaptığınızı sanıyorsunuz ama doğru değilmiş!

Nohutta zehir tehlikesi! Pişirirken doğru yaptığınızı sanıyorsunuz ama doğru değilmiş!
Yayınlanma:
A+ A-
Nohut pişirirken bu hatadan vazgeçmelisiniz. Aksi takdirde zararı çok büyük.. İşte nohut yemeği pişirirken bilmeniz gereken uyarı! Aşçılarda uyarıyor.

Nohut bitkisi ülkemizde en çok İç Anadolu Bölgesi'nde yetişir. İç Anadolu Bölgesi Kırşehir, Ankara, Konya, Karaman, Yozgat gibi illerde nohut üretimi daha fazladır. Akdeniz Bölgesi'nde de Mersin, Antalya, Isparta, Kahramanmaraş gibi iller başı çeker. Nohut, Türk mutfağında da eksik olmaz.

Özellikle nohut yemeği en meşhur yemeklerdendir. Nohut yemeği yaparken yapılan bir hata besin zehirlenmesine yol açıyor. Bir çok kişinin şimdiye kadar dikkat etmediği bir alışkanlığı sizlerle paylaşacağız.

chickpeas-3663027-960-720.jpg

SUYU ZEHİR İÇERİYORMUŞ!

Milliyet'te yer alan bir habere göre; Doç.Dr. Oğuz Özyaral, bazı kişilerin vitamin değerinin kaçmaması amacıyla nohudun ıslatıldığı suyu dökmediğini ancak bu suyun vitaminden çok zehirle dolu olduğunu anlatarak "Piyasaya sunulan kuru nohutların yemek olarak pişirilebilmesi için en az bir gece öncesinden içme suyu içerisine bırakılıp şişmeleri sağlanmalı.

citrus-couscous-945743-960-720.jpg

SUYUNU MUTLAKA DÖKÜN

Şişme esnasında nohut bitkisi suya mide tarafından hazmedilemeyen zehirli maddeler, gazlar bırakır. Bu yüzden içinde yumuşatıldıkları bu su dökülmeli, yeni taze suyla nohut yemeği yapılmalı" diye konuştu.

NOHUT YEMEĞİNİN TARİFİ NASILDIR?

Gerekli malzemeler;

Nohut
1 adet soğan
1 yemek kaşığı salça
1 adet domates
2 su bardağı et suyu
1 çay kaşığı tuz, pulbiber

Etsiz nohut yemeğinin tarifi;

chickpeas-2240388-960-720.jpg

Bir gece önceden nohudu ıslatın. Yani derin bir kaba koyup sabaha kadar su içerisinde nohutları bekletin. Ertesi sabah nohudu suyun içerisinden çıkarın ve bir süzgeç altında yıkayın. Sonrasında 1 soğanı ve domatesi yemeklik doğrayın. Düdüklü tencerede önce soğanı pembeleşinceye kadar kavurun. Ardından domatesleri ve 1 yemek kaşığı salçayı ekleyin. Salça pişince suyunu süzdüğünüz nohutları ilave edin. Tuz ve pulbiber ekledikten sonra suyunu ekleyin ve kaynamasını bekleyin. Kaynayınca düdüklü tencerenizin kapağını kapatıp 40 dakika kadar yemeğinizi pişirin. Süre dolduktan sonra mutlaka piştiğinden emin olun. 10 dakika dinlendirdikten sonra yemeğinizi artık servis edebilirsiniz. Afiyet olsun....

İsterseniz nohut yemeğiniz yanına pirinç pilavı da pişirebilirsiniz.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar