Serdar Ortaç: Annem Urfalı, bize Kürtçe öğretirdi ve konuşmazdık

Serdar Ortaç: Annem Urfalı, bize Kürtçe öğretirdi ve konuşmazdık
Serdar Ortaç, Ahmet Kaya'nın linç girişimine maruz bırakıldığı gecede yaptıklarından dolayı bir kez daha pişman olduğunu söyledi. Ortaç, “1970’te Kürtçe selam veremezdik, annem Urfalı bize Kürtçe öğretirdi ve konuşmazdık" dedi.

Artı Gerçek - Magazin Gazetecileri Derneği'nin, 1999'da düzenlediği gecede yaptığı konuşma sırasında Kürtçe şarkısına klip çekmek istediğini söylemesi üzerine salondakilerin saldırısı ve linç girişimine maruz kalan Ahmet Kaya'ya, o gece sözlü ve fiksel saldırı girişminde bulunanlar arasında yer alan Serdar Ortaç, daha önce özür dilediği ve pişman olduğu geceye dair bir kez daha açıklama yaptı.

O gece, Kaya'nın Kürtçe şarkı duyurusuna karşı sahneye fırlayıp İstiklal Marşı söylemesiyle hatırlanan Serdar Ortaç, annesinin Urfalı ve Kürt olduğunu açıkladı. Ortaç, “1970’te biz Kürtçe selam veremezdik, annem Urfalı bize Kürtçe öğretirdi ve konuşmazdık." dedi.

'O YILLARA DÖNDÜĞÜM ZAMAN KENDİMİ KESMEK İSTİYORUM'

"Kendimi kesmek istiyorum, o yıllara döndüğüm zaman" ifadesini kullanan Ortaç, Kaya için " O yıllarda herkese rağmen bunları söyledi. Tutuklanacağını bile bile yaptı bunu, ne cesaret!" diye konuştu.

O geceden 12 yıl sonra açıklama yapan Ortaç, gazetelerde ve televizyon programlarında o gece yaşananlara dair açıklama yapmış ve pişmanlığını dile getirmişti.

ekran-goruntusu-2024-05-21-100407.png

NE OLMUŞTU?

Ahmet Kaya, Magazin Gazetecileri Derneği'nin 10 Şubat 1999'de düzenlediği "Yılın En İyi 10 Müzik Yıldızı Yarışması" ödül töreninde "Kürtçe şarkı söylemek, klip çekmek istiyorum" demişti.

Bunun üzerine Serdar Ortaç sahneye çıkıp Sibel Can'ın "Padişah" şarkısını değiştirerek "Bu devirde kimse sultan değil, hükümdar değil, padişah değil / Atatürk yolunda tüm Türkiye / bu vatan bizim / ellerin değil" şeklinde okumuş, ardından 10. Yıl Marşını söylemişti. Salondakiler Ahmet Kaya'yı protesto etmiş, çatal bıçak fırlatanlar olmuştu.

Bu olayın ardından Ahmet Kaya, yurt dışında sürgün hayatı yaşamak zorunda bırakılmış ve 16 Kasım 2000 sabahı geçirdiği bir kalp krizi sonucu Paris'te vefat etmişti. (KÜLTÜR SANAT)

Öne Çıkanlar