Orban ikna edildi, AB uzlaştı: Ukrayna'ya birlik bütçesinden 50 milyar euroluk ek yardım yapılacak

Orban ikna edildi, AB uzlaştı: Ukrayna'ya birlik bütçesinden 50 milyar euroluk ek yardım yapılacak
Brüksel'deki AB Liderler Zirvesi'nde, Ukrayna'ya 50 milyar euroluk ek mali yardım konusunda uzlaşma sağlandı. Macaristan, birlik bütçesinden Kiev'e yardım yapılmasını aralık ayındaki zirvede veto etmişti.

Artı Gerçek - Avrupa Birliği (AB), Rusya ile yakın ilişkileri bulunan Macaristan'ın aralık ayında veto ettiği devasa Ukrayna yardımında uzlaşma sağladı. Ukrayna'ya 50 milyar dolarlık ek yardım, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın vetosunu aşarak kabul edildi.

Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi, Orban ile diğer ülkelerin liderleri arasında yeni bir kriz çıkacağı öngörüsüyle merakla bekleniyordu. Ancak Orban'ın veto tehdidi, AB Komisyonu'nun da Macaristan'ın yaklaşık 20 milyar avroluk fonunun dondurulmuş halde kalmaya devam edeceği şantajıyla yapılan görüşmelerden anlaşma çıktı.

NASIL BİR FORMÜL BULUNDU?

Buna göre, AB liderleri iki "taviz" vererek Orban'dan 50 milyar euroluk yardıma onay aldı. Varılan anlaşma uyarınca, Ukrayna'ya yardım paketi Avrupa Konseyi'nde her sene yeniden görüşülecek. Konsey, "ihtiyaç duyulması halinde" Avrupa Komisyonu'nu davet ederek yardım paketinin gözden geçirilmesi önerisinde bulunmasını isteyebilecek. Ancak bu gözden geçirme, oylamaya tabi tutulmayacak. Orban, yardım paketinin her sene yeniden oylanmasını istiyordu. Ancak bu talep, her sene veto ihtimali riskini almak istemeyen Ukrayna yanlısı AB üyeleri tarafından kabul edilmedi.

Uzlaşma metninde, Macaristan'ın AB fonlarının dondurulmasının önünü açan ve AB'nin mali çıkarlarını bir birlik üyesi tarafından “hukukun üstünlüğü” ile ilgili ihlallere karşı korumayı amaçlayan 'koşulluluk mekanizması'na da atıfta bulunuldu.

MICHEL: UZUN VADELİ BİR TAAHHÜT

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, X hesabından yaptığı paylaşımda, 50 milyar euroluk ek yardım için 27 üyenin tamamının uzlaşmaya vardığını açıkladı. Michel, "Anlaşmaya vardık. Ukrayna için AB bütçesinden 50 milyar euroluk ek destek paketinde 27 liderin hepsi mutabık kaldı. Bu, Ukrayna için sağlam, uzun vadeli, kestirilebilir bir finansman taahhüdüdür. AB Ukrayna'ya destek için liderlik ve sorumluluk üstlenmektedir" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de haberi, "Avrupa için iyi bir gün" sözleriyle duyurdu.

İLK KISMININ MART AYINDA GÖNDERİLMESİ BEKLENİYOR

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy AB'ye teşekkür ederek, açıklamasında kararın 27 liderin tamamı tarafından onaylandığını vurguladı. Ukrayna Ekonomi Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, yardımın 4.5 milyar euroluk ilk kısmının mart ayında verilmesinin beklendiği belirtildi.

ORBAN NE DEMİŞTİ?

Brüksel'in Ukrayna'ya 50 milyar dolarlık yardım planı için birliğin 2021-2027 dönemini kapsayan uzun vadeli bütçesinde değişiklik yapılması planlanıyordu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le iyi ilişkilerini sürdürmeye çalışan Orban ise Aralık 2023'teki AB Liderler Zirvesi'nde bu planı veto etmişti. AB'nin Ukrayna politikasını gözden geçirmesi çağrısı yapan ve önümüzdeki dört yıl boyunca Ukrayna'ya para verilmesi fikrini sorgulayan Orban, bütçe değişikliği planlarını "dayanaksız" sözleriyle eleştirmişti.

SABAH GÖRÜŞMESİNDE İKNA EDİLDİ

Brüksel'de öfkeli çiftçilerin eylemlerinin gölgesinde yapılan zirvenin başlamasından önceyse, Orban, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile sabah saatlerinde biraraya gelmişti. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Advertorial