1.0 motorlu araba alınır mı? Avantajları ve dezavantajları neler?

1.0 motorlu araba alınır mı? Avantajları ve dezavantajları neler?
Pek çok otomobil markasının başlangıç paketinde artık 1.0 hacimli motora sahip araçlar yer alıyor. İşte 1.0 motorlu araçların avantajları ve dezavantajları.

Artı Gerçek - Özellikle Avrupa ülkelerinde emisyon kurallarının sıkılaştırılmasıyla otomotiv sektöründe küçük hacimli motorlar yaygınlaşmaya başladı. Hemen her markanın kataloglarının başlangıç modellerinde artık 1.0 motor otomobiller yer alıyor. Kullanıcılar yeni nesil 1.0 motor hacimli otomobillerin performansı konusunda kuşkulara sahip.

"1.0 litrelik motor hacmi, büyük hacimli motorlara göre hangi avantajlara ve dezavantajlara sahip" sorusu revaçta. Yeni nesil 1.0 motor araçların özelikleri, avantajları ve dezavantajları şöyle:

* Geçmiş yıllardaki atmosferik 1.0 motorlar 65-70 HP güç sunabilirken, turbo besleme ile bu güç günümüzde 130-140 HP seviyelerine kadar çıkabiliyor.

1.0 MOTOR DAHA MI AZ YAKAR?

* 1.0 motor içindeki silindirlerin hacmi düşük olduğundan daha az yakıt enjekte edilebiliyor ve araç daha az yakıt harcıyor.

* Silindirlerin hacimlerinin küçüklüğü daha az yakıt anlamına gelse de bu durum aynı zamanda daha az güç üretilmesi anlamına geldiğinde hızlanma, büyük hacimli motorlara göre düşük kalabiliyor.

* Yokuşlu yollarda 1.0 motorlarda zorlanmaya yol açabiliyor. Pistonlar yokuş yukarı çıkış için gerekli gücü düşük viteste yüksek devirle üretebiliyor. Bu durum ise daha çok yakıt tüketilmesi anlamına geliyor. Normal yolda yüksek hızda da bu prensip geçerli oluyor ve yakıt tüketimi yükseliyor. Bu nedenle, sakin kullanım ile agresif kullanım arasında yakıt tüketimi açısından büyük fark oluşabiliyor. Ayrıca yukarıda bahsedilen nedenlerle, 1.0 motor araç alırken ham ağırlığına da dikkat etmek gerekiyor.

* Hızlanmanın yavaşlığı, daha az beygir gücü ve tork üretilebilmesi aynı zamanda aracın kontrolünü kaybetme ihtimalini azaltıyor.

* 1.0 litrelik motorlu araçlar, normal sürüş koşullarında günlük kullanımda daha az yakmaları ve fiyatlarının daha uygun olmaları nedeniyle alıcı bulmak daha kolay olabiliyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar