2022’de en çok kullanılan şifre: 123456

2022’de en çok kullanılan şifre: 123456
Yayınlanma:
A+ A-
Birçok kullanıcı internette hesap açarken güçlü şifreler oluşturmak yerine kolay hatırlanan şifreler seçiyor. Kişisel verilerini parola hırsızlarına karşı korumak isteyen her kullanıcının sıralı sayılardan oluşan şifrelerden kaçınması gerekiyor.

Artı Gerçek - Online alışveriş yapmak, bir mobil uygulamaya kaydolmak veya internette video izlemek istendiğinde mutlaka bir üyelik açılması ve bu üyelik için bir parola belirlenmesi gerekiyor. Bu parolayı oluştururken birçok kullanıcı güçlü şifreler oluşturmaktansa kolay hatırlayabilecekleri şifreleri belirlemeyi tercih ediyor. Hesaplar için kolay, akılda kalıcı şifreler oluşturmak her ne kadar cazip gelse de bu durum kötü niyetli kişilerin hesaplara erişimini kolaylaştırıyor. Şifreleri hatırlamak ve tahmin etmek ne kadar kolay olursa, siber suçlulara karşı da o kadar savunmasız olunabildiğini ifade eden Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, dark webe sızan hesap bilgilerinde bulunan en yaygın 20 şifreyi ve şifre hırsızlığında kullanılan 5 yöntemi sıralıyor.

HESAPLARDA EN ÇOK KULLANILAN 20 ŞİFRE

DHA'nın aktardığıan göre; yaygın 20 şifre şöyle:

1. 123456
2. 123456789
3. Qwerty
4. Password
5. 12345
6. 12345678
7. 111111
8. 1234567
9. 123123
10. Qwerty123
11. 1q2w3e
12. 1234567890
13. DEFAULT
14. 0
15. Abc123
16. 654321
17. 123321
18. Qwertyuiop
19. Iloveyou
20. 666666

REDHACK, EMNİYET VE İÇİŞLERİ'NİN DE ŞİFRESİNİN 123456 OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ

2012 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ve İçişleri Bakanlığının sitesini çökerten hacker grubu RedHack (Kızıl Hackerlar), Emniyetin şifresinin 123456 olduğunu, İçişleri Bakanlığı’ndaki kullanıcı olan ‘deneme’ hesabının da şifresinin ‘123456’ olduğunu ileri sürmüştü.

PAROLA HIRSIZLIĞINDA HACKERLARIN EN SIK KULLANDIĞI 5 YÖNTEM

Siber saldırganların parola saldırılarında en sık kullandığı 5 yönteme ilişkin Alev Akkoyunlu bu yöntemleri şöyle sıraladı:

“Kimlik avı saldırıları en büyük tehditlerin başında geliyor. Güvenilir biri olarak davranan siber suçlular bazen kişisel bilgilerinizi gönüllü olarak göndereceğinizi umarak size sahte bir e-posta gönderebilir bazen de sizi, sahte bir “şifrenizi sıfırlayın” ekranına yönlendirebilirler. Siber saldırganların bu yöntemdeki ilk amacı size gönderdiği kötü amaçlı bir belgeyi veya kötü amaçlı bir yazılımı indirmeye ve açmaya sizi teşvik etmektir. Eğer bir kimlik avına tıklarsanız, genellikle sizi parolanızın kaydedilmediği bir web sitesine yönlendirirler. Kişisel verilerinizi korumak için şifreniz sizi yönlendirdikleri sitede kayıtlı değilse asla şifrenizi bu siteye girmeyin.

“Hackerlar sıralı sayı kombinasyonlarını çok sık kullanırlar. Yukarıda da görüleceği üzere birçok parolanın ortak bir noktası vardır; sıralı sayılar. Siber saldırganların da en çok kullandığı yöntemlerden bir tanesi bu sıralı sayı kombinasyonlarını kullanarak şifrenizi eline geçirmeye çalışmaktır. Kişisel verilerini korumak isteyen her kullanıcının sıralı sayılardan oluşan şifrelerden kaçınması gerekiyor.

“Parola sıfırlama sorularından faydalanılıyor. Şifre değişikliği istediğinize dair bir e-posta aldınız ve aslında böyle bir talebiniz hiç olmadı mı? Endişelenmeyin ama size bir haberimiz var. Muhtemelen bir hacker hesabınıza erişmeye çalışıyor. Hackerların hesabınıza erişmek için parolalarınızı bilmelerine gerek yok. Siber saldırganlar, parolanızı değiştirmek ve hesabınızı kilitlemek için parola sıfırlama sorularınızı kullanabilirler. Şifre sıfırlama ayarlarında güvenlik sorularına vereceğiniz cevapların tamamen doğru olmasına gerek yok. Bunun yerine, yanıtını yalnızca sizin bildiğiniz cevaplar vermek hesaplarınızın güvenliği açısından son derece önemli. Bununla birlikte her zaman iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneklerinin açık tutulması, şifreniz bilinse bile hesabınıza erişilmesini engelleyecektir.

“Dark Webe sızan şifrelerinize ulaşılabilir. Bazı durumlarda kullanıcıların eski şifreleri, internetin arama motorları tarafından görülmeyen dark webe sızabilir ve aslında çoğu zaman siber saldırganların bu şifrelere ulaştığı yer de burasıdır. Bir şirket büyük bir veri ihlali yaşadığında bu kayıtlar genellikle siber saldırganların kolayca erişebildiği büyük veri tabanlarında derlenir.

“Evcil hayvanınızın adını, ailenizdeki insanların isimlerini ve önemli tarihleri kullanıyorlar. Herhangi bir kişisel bilginizi ele geçiren siber saldırgan, şifrenizi kırmak için kesinlikle sevdiklerinizin adını ve buna benzer birçok ismi kullanacaktır. Bu yüzden evcil hayvanınızın, ailenizdeki insanların isimlerini ve sizin için önemli olan tarihleri asla şifrelerinize dahil etmemelisiniz.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar