30 yıl önce dondurulan embriyolardan ikiz bebekler dünyaya geldi

30 yıl önce dondurulan embriyolardan ikiz bebekler dünyaya geldi
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'de 30 yıl boyunca -200 derece dondurulan embriyolardan ikiz bebekler dünyaya geldi. 27 yıllık bir önceki rekoru kıran bebeklerin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Artı Gerçek - ABD'de 30 yıl önce dondurulan embriyolardan ikiz bebekler dünyaya geldi. Bebeklerin doğumu, en uzun süre dondurulmuş embriyolardan başarılı bir şekilde gerçekleşmesi nedeniyle bir rekor anlamına geliyor. Doktorlar, bebeklerin sağlık durumunun iyi olduğu açıkladı.

BİR ÖNCEKİ REKOR 27 YILDI

CNN'de yer alan habere göre, 31 Ekim 2022'de dünyaya gelen Lydia ve Timothy Ridgeway isimli bebeklerin doğumu Amerikan Ulusal Embriyo Bağışlama Merkezi'ne (NEDC) göre bir rekor. Kayıtlara göre daha önceki rekor 27 yılla 2020'de doğan Molly Gibson'daydı.

ABD Hastalıkları Kontrol ve İzleme Merkezi (CDC) üreme teknolojileriyle ilişki kayıtları düzenli olarak tutsa da kullanılan embriyoların ne kadar uzun süre dondurulduğuna ilişkin veri derlenmiyor. Ancak daha önce bu kadar uzun süre dondurulmuş bir embriyodan canlı doğum gerçekleştiğini gösteren bir kayıt bulunmuyor.

BABA RIDGEWAY: HEM EN KÜÇÜK HEM DE EN BÜYÜK ÇOCUKLARIMIZ ONLAR

Bebeklerin babası Philip Ridgeway “Gerçekten çok ilginç. Tanrı, Lydia ve Timothy’e hayat verdiğinde ben 5 yaşındaydım. Bir anlamda en küçük çocuklarımız olsalar da aslında en büyük çocuklarımız onlar” dedi.

İsmi açıklanmayan 50 yaşında bir erkek ve 34 yaşında bir kadından alınmış embriyolar 22 Nisan 1992'de dondurulmuştu. 2007 yılında embriyoların sahibi çift tarafından Ulusal Embriyo Bağış Merkezi'ne bağışlanan embriyolar, 30 yıl boyunca -200 derecelik tüplerde tutulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar