Bilim insanları küresel ısınmayı ölçtü: Hava sıcaklığı artık 5 bin 300 metrede sıfırın altına düşüyor

Bilim insanları küresel ısınmayı ölçtü: Hava sıcaklığı artık 5 bin 300 metrede sıfırın altına düşüyor
İsviçre'de, 1954'ten bu yana gözlemlenen iklim verisinde yeni rekor kırıldı. Ölçüm için serbest bırakılan meteorolojik balon, 0 derece sıcaklığa 5 bin 300 metrede ulaştı. Hava sıcaklığı önceki verilerde daha düşük rakımlarda 0 derecenin altına düşüyordu.

Artı Gerçek - Küresel ısınmanın sonucu olarak dünyayı etkisi altına alan sıcak hava dalgaları ve orman yangınları sürerken, İsviçre'deki meteoroloji uzmanları rekor olarak kayıtlara geçen yeni bir ölçüm yaptı. Araştırma kapsamında serbest bırakılan meteoroloji balonu, sıcaklık 0 dereceye düşmeden önce 5 bin 300 metreye ulaştı. Bu veri, küresel ısınmanın ulaştığı boyutları ortaya koydu.

İsviçre Federal Meteoroloji ve Klimatoloji Ofisi MétéoSuisse, sıfır derece çizgisinin gece boyunca 5 bin 298 metre olarak ölçüldüğünü söyledi. Sıfır derece çizgisi, özellikle dağlık bölgelerde önemli bir meteorolojik işaret olarak kabul ediliyor ve sıcaklığın donma noktasının altına düştüğü rakımı temsil ediyor.

'GÖZLEMİN BAŞLADIĞI 1954 YILINDAN BU YANA BİR REKOR'

Ofis, İsviçre'nin batısındaki Payerne'den uçurulan meteoroloji balonuyla kaydedilen bu sayının "gözlemin başladığı 1954 yılından bu yana bir rekor" olduğunu söyledi. Son rekor, geçen yıl Temmuz ayında 5 bin 184 metre olarak kaydedilmişti.

'İNSANLARIN YAŞAM ALANLARI ÜZERİNDE ÖNEMLİ BİR ETKİYE SAHİP'

MétéoSuisse, 0 derece çizgisinin "bitki örtüsünü, kar çizgisini ve su döngüsünü etkilediğini, dolayısıyla insanların, hayvanların ve bitkilerin yaşam alanları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu" söyledi. 1991-2020 yılları arasında deniz seviyesinden ortalama 2 bin 570 metre yükseklikte olan bu hat, kış aylarında bin ila 2 bin metre, yaz aylarında ise 3 ila 4 bin metre arasında dalgalanıyordu.

ART ARDA GELEN REKORLAR SON 10 YILDA KAYDEDİLDİ

Son yıllarda "İnsan kaynaklı iklim değişikliği, sıfır derece çizgisinin yüksekliğinin her mevsimde önemli ölçüde artmasına neden oldu" diyen ofis, art arda gelen rekorların hepsinin son 10 yılda kırıldığına dikkat çekti.

Uzmanlar, kıta Avrupası'nda Alpler üzerinde yoğunlaşan istisnai bir yüksek basınç alanının, en azından çarşamba gününe kadar birçok bölgede sıcaklıkları rekor ya da rekora yakın seviyelere çıkaracağı tahmin edilen bir ısı kubbesi yarattığını belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar