Avustralya'da bir kadının beyninden 8 santimetre canlı solucan çıkarıldı

Avustralya'da bir kadının beyninden 8 santimetre canlı solucan çıkarıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya'da ameliyata giren bir kadının beyninden 8 santimetre uzunluğunda canlı solucan çıkarıldı. Hastanın evinin yakınlarındaki göl kenarından otlar toplayarak yemek yaptığı, parazitin ise o bölgedeki piton türünde yaşadığı belirtildi.

Artı Gerçek - Avustrlaya'nın başkenti Canberra'da gerçekleştirilen ameliyat şaşırtıcı bir gerçeği ortaya çıkardı.

Emerging Infectious Diseases dergisine göre, 64 yaşındaki kadın, Ocak 2021'de 3 hafta boyunca süren karın ağrısı ve ishalin yanı sıra kuru öksürük, ateş ve geceleri aşırı terleme gibi şikayetlerle hastaneye gitti.

ŞİKAYETLERİNE UNUTKANLIK VE DEPRESYON DA EKLENDİ

Kadının şikayetleri arasına 2022'de unutkanlık ve depresyon da eklenince, Canberra'da bir hastaneye sevk edildi.

MR taraması yapılan kadında anormal beyin aktiviteleri tespit edilmesi nedeniyle ameliyat olmasına karar verildi.

Ameliyat esnasında doktorlar, kadının beyninden 8 santimetre uzunluğunda ve 1 milimetre genişliğinde canlı solucan çıkardı.

GENELDE PİTONLARDA GÖRÜLEN BİR PARAZİT

İncelenmesi için laboratuvara gönderilen "Ophidascaris robertsi" adlı solucanın genelde pitonlarda görülen bir parazit olduğu belirlendi.

Çalışmada, söz konusu parazitin insanlarda görüldüğüne dair daha önce rapor olmadığı ifade edildi

Hastanın evinin yakınlarındaki bir göl olduğu ve gölün çevresinde parazitin yaşadığı piton türünün bulunduğu belirtildi.

Kadının göl çevresindeki otlara dokunması ya da çevreden topladığı bitkileri yemeklerde kullanması sonucu, yılanın boşaltım yoluyla attığı parazitin yumurtasının kadının vücuduna girdiği düşünülüyor.

Doktorlar, söz konusu vakanın, ilerde hayvanlardan insanlara hastalık bulaşması tehlikesine ışık tuttuğunun altını çizdi. (AA)

Öne Çıkanlar