Dinozor ve ona saldıran memelinin fosili birlikte bulundu

Dinozor ve ona saldıran memelinin fosili birlikte bulundu
Yayınlanma:
A+ A-
Kuzeydoğu Çin'de yaklaşık 125 milyon yıl önce yaşayan kedi büyüklüğündeki bir memelinin dinozora saldırdığı anı gösteren, her iki canlının tamamına yakın kalıntılarını içeren bir fosil bulundu. Bilim insanları bu durumun oldukça nadir olduğunu vurguladı.

Artı Gerçek - Çin'in kuzeydoğusunda Kretase (Tebeşir) Dönemi'nden (günümüzden 145 milyon yıl önce başlayıp, 66 milyon yıl önce sona erdiği kabul edilen dönem) kalma çok nadir bir fosil keşfedildi. Fosil kedi büyüklüğündeki bir porsuğa benzeyen Repenomamus Robustus adlı memelinin kendinden üç kat büyük otçul bir dinozor türü olan Psittacosaurus'a saldırdığı anda iki hayvanın da ölmesi sonucu oluşmuş.

Fosilde, Psittacosaurus'un sol ön pençesiyle R. Robustus'un alt çenesini kavradığı, sol arka pençesinin dinozorun arka ayağını tuttuğu, memelinin dişlerini avının kaburgalarına geçirdiği görülüyor.

123423423.jpg

Scientific Reports adlı hakemli dergide yayımlanan araştırmanın yazarlarından Kanada Doğa Müzesi'nden paleobiyolog Jordan Mallon, buluntunun memelilerin dinozorlara saldıramadığı fikrini çürütebileceğini, bir hayvanın diğeriyle etkileşimini gösteren ve soyu tükenmiş canlıların yırtıcı davranışlarına ışık tutan fosillerin çok nadir görüldüğünü kaydetti. Mallon, "Buradaki memeli, zamanının en büyük memelilerinden biriydi ve kedi büyüklüğündeydi. Daha önceki görüş, büyük dinozorların küçük memelileri yediği şeklindeydi. Buluntu, bu görüşü tersine çeviriyor. Görünüşe göre bu memeliler, aç veya çaresiz kaldıklarında daha büyük bir dinozoru alt edebiliyordu" dedi.

Psittacosaurus'un, o zamanlar bölgede yaygın olan küçük, gagalı, koyun büyüklüğünde bir dinozor olduğunu belirten Mallon, iki canlının savaşırken, volkanik bir patlamanın ardından aniden gelen bir çamur selinde ölmüş olabileceklerini söyledi. Mallon, kendisinin ve meslektaşlarının, memelinin birkaç nedenden dolayı bir leşçiden ziyade saldırgan olduğuna karar verdiklerini söyledi. İskeletlerde tipik olarak leş yiyiciliğe işaret eden ısırık izleri yok ve memeli ölü bir dinozorla karşılaşmış olsaydı iki hayvanın bu kadar iç içe geçmiş olması pek olası değil. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar