Fransa'dan Apple'a iki hafta mühlet: Radyasyon seviyeleri nedeniyle iPhone 12 satışları durduruldu

Fransa'dan Apple'a iki hafta mühlet: Radyasyon seviyeleri nedeniyle iPhone 12 satışları durduruldu
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'nın frekans düzenleyici kurumu ANFR, iPhone 12'lerin, yaydığı radyasyonun standartların üzerinde olduğu gerekçesiyle ülkedeki satışını durdurdu. Kurum, iki hafta içinde sorun çözülmezse Apple'dan tüm iPhone 12'leri geri çağırmasını isteyecek.

Artı Gerçek - Fransa'nın frekans düzenleyici kurumu ANFR dün, çok fazla radyasyon yaydığı gerekçesiyle iPhone 12'nin üreticisi Apple'a satışları durdurma talimatı verdi. Kurum, sorun yazılım güncellemesiyle çözülmezse Apple'ın ülkedeki tüm iPhone 12'leri geri çağırması gerektiğini de ekledi. iPhone 12 ilk olarak eylül 2020'de piyasaya sürüldü ve dünya genelinde halen satışta.

'KURAL DİJİTAL DEVLER DE DAHİL HERKES İÇİN AYNI'

Fransa Dijital Dönüşüm Bakanı Jean-Noel Barrot, ülkede yayımlanan Le Parisien gazetesine verdiği demeçte, kararın kabul edilebilir eşiğin üzerindeki radyasyon seviyelerinden kaynaklandığını söyledi. Barrot, "ANFR'nin iPhone 12'nin Özgül Soğurma Oranının (SAR) yasal olarak izin verilenin üzerinde olduğunu tespit ettiğini" söyledi. Apple'ın iki hafta içinde yanıt vermesinin beklendiğini vurgulayan Bakan, "Bunu yapmazlarsa, dolaşımdaki tüm iPhone 12'lerin geri çağrılmasını emretmeye hazırım. Kural, dijital devler de dahil olmak üzere herkes için aynıdır" ifadelerini kullandı.

APPLE: GEREKLİ BELGELER DÜZENLEYİCİ KURUMA SUNULDU

ANFR, cihazın SAR (özgül soğurma oranı) değerinin kilogram başına 5.74 vat olduğunu ve bunun Avrupa Birliği (AB) tarafından bir telefonun cepte tutulması ya da saklanması için belirlenen sınırın üzerinde olduğunu belirtti. Apple tarafı ise, ANFR'nin incelemesine itiraz edildiğini ve "Düzenleyici kuruma cihazın ilgili tüm kurallara uygun olduğunu gösteren laboratuvar sonuçlarının sunulduğunu" açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar